Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak zpracovat listovou petržel. Má své místo v mnoha receptech a řadu možností nabízí náš receptář
Zdroj: Pixabay

Listová petržel je oblíbené koření, které se používá hlavně v čerstvém, ale také v sušeném stavu. Její pěstování je nenáročné a využití snadné. Můžeme ji usušit nebo zmrazit na zimu. Navíc je součástí mnoha kořenících směsí.

Naťová petržel je méně náročná na půdu a na zahrádce je její nejlepší sezona od dubna do července. Vzchází velmi pomalu (až 3 týdny). Lze ji velmi dobře pěstovat v truhlících a květináčích. Také zimní pěstování z odříznutého vršku kořene můžeme doporučit.

Čím je petržel prospěšná

Listy čerstvé petržele obsahují mnoho vitamínu C, dále karoten, flavonoidy, silice, železo a hořčík. Silic má více hladkolistá petržel, kadeřavá je zase vhodnější ke zdobení pokrmů. Můžeme z ní vyrobit pesto nebo známou omáčku salsa verde.

Petržel má močopudné účinky a prokrvuje pánevní orgány. V těhotenství by se z toho důvodu její konzumace neměla přehánět. Také podporuje chuť k jídlu.

Jak petržel využít

Lze ji přidat do všech jídel z masa, zeleniny, hub, vajec a sýrů. Hodí se do mnoha polévek, pomazánek, nádivek, salátů, majonéz, omáček, knedlíků a dalších jídel. Mnoho pokrmů si bez petržele ani nedovedeme představit.

Jak petržel uložit

Petrželová nať se dobře mrazí nasekaná nadrobno. Můžeme ji zmrazit také ve formě ledových kostek. Sušíme ji při mírnější teplotě v proudícím vzduchu, aby nezhnědla.  Sušenou petržel uchováváme na suchém místě.

V domácí kosmetice petržel můžeme využít v pleťové masce nebo nálevu k odvěžení pleti a proti vráskám.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky