Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Okurky jsou náchylné k houbovým chorobám, které se nejvíce šíří ve vlhku a teplu. Při pěstování je proto důležité zajistit porostu vzdušnost, rostliny zaléváme pouze ke kořenům a vedeme je vzhůru na oporách. Opory mohou být různé, jednoduchou variantou jsou sítě, které se dají běžně koupit v různých velikostech.

Pěstování okurek na sítích je výhodné a snadné. Mnoho zahrádkářů okurky vede vzhůru jednoduše pomocí provázku, ale sítě jsou velmi elegantní řešení. Jsou velmi pevné, ale přitom lehké. Dají se podle potřeby zastřihnout, přičemž se dále nerozplétají. Hodí se nejen k okurkám, ale také k tyčkovým fazolím a dalším rostlinám, které potřebují oporu. Podstatné je sítě upevnit k pevné konstrukci.

Pěstování okurek na sítích

Podpůrné sítě se běžně prodávají v zahrádkářských potřebách, obvyklá délka je 5 nebo 10 metrů. Výška sítě 1,2 m je pro pěstování okurek vyhovující. Jinou variantou je výška 1,8 m, která se hodí především pro pěstování hadovek.

  • Sítě k pěstování okurek jsou samy o sobě dostatečně pevné, ale důležité je jejich správné upevnění k opoře. Vhodnou oporou jsou kovové sloupky, pevně ukotvené a spojené napnutým nosným drátem. Potřebná výška sloupků závisí na výšce zvolené sítě. Mezi sloupky necháme dva až tři metry, pokud je tedy záhon delší, je potřeba sloupků více. Použít je možné i dřevěné kůly.
  • Rostliny budou postupně narůstat a těžknout pod váhou plodů, proto nosná konstrukce musí něco vydržet.
  • Při natahování a upevňování sítě postupujeme pozvolna a opatrně, aby se nám jemné sítě "nezamotaly".
  • Okurky bývá zpočátku k síti nutné upevnit (tzn. na síť navést), ale později se začnou svými úponky přichytávat samy, a my jim podle potřeby jen trochu pomůžeme.
  • Velikost ok v sítích je cca 12,5 x 12,5 cm, což je pro okurky vyhovující. (U vyšších sítí 18 x 18 cm.)

Výhody pěstování okurek na sítích

Výhod při pěstování na sítích je více, podstatný je vyšší výnos.

  • Okurky se na sítích snadno pěstují, porost který je veden vzhůru, se lépe udržuje a odpleveluje. Při okopávání jsme opatrní na mělký kořenový systém. K rostlinám vždy přihrneme trochu zeminy.
  • Porosty okurek vedené na sítích jsou přirozeně provzdušněné a tudíž méně náchylné k houbovým chorobám.
  • Zálivka se provádí snáze přímo ke kořenům. Nedochází k zbytečnému kropení listů, a pokud ano, tak rostliny brzy oschnou
  • Sběr plodů je snadný a rychlý, plody je dobře vidět a navíc jsou krásně čisté.
  • Sítě jsou pevné, nerozplétají se, dají se použít opakovaně a lze je zastřihnout na potřebnou velikost. V případě potřeby lze sítě ponechat na stanovišti i přes zimu, na další sezónu.
  • V neposlední řadě jsou výhodou sítí i nízké pořizovací náklady.

Kari sítě jsou skvělou alternativou

Oblíbenou variantou opory pro okurky jsou kari sítě, na kterých se dobře daří také okurkám hadovkám, které narůstají do větší velikosti. Náklady na pořízení jsou již vyšší, ale materiál je výborný a trvanlivý. Kari sítě jsou pevné, odolné a vhodné i pro pěstování dalších popínavých rostlin, včetně fazolí nebo vinné révy. Podstatné je kari sítě dobře upevnit pomocí pevné kovové konstrukce (např. sloupků).

Budeme rádi, když nám napíšete své zkušenosti při pěstování okurek na sítích. Co se vám nejlépe osvědčilo?

Komentáře

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli