Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sametové Dalgona coffee: Připravte si tenhle kávový hit u vás doma
Zdroj: Pixabay, jmexclusives

Patříte, stejně jako my, mezi kávomily a bez několika šálků kávy denně se neobejdete? Zpestřete si svůj nápojový repertoár a naučte se připravit takzvané Dalgona coffee, populární kávový míchaný drink, který vznikl na začátku pandemie, ale frčí dodnes.   

Rychlým letem kávovým světem  

Má úžasnou vůni, tmavou barvu a povzbuzující účinky. Káva je nápoj připravený z upražených a rozemletých semen plodů kávovníku. Nejčastěji se pije káva ze zrnek druhu arabika a robusta. Zrnka kávy arabica obsahují méně kofeinu a nápoj z nich připravený má bohatší, plnější chuť, robusta je více hořká a zároveň umí více nabudit. Při přípravě typicky italského espressa se podle webu Coffeespot.cz výhodně propojují vlastnosti obou odrůd a je to právě robusta, které nápoji dodává takzvanou cremu, tedy kávovou pěnu na povrchu. A pěna hraje hlavní roli také ve speciálním kávovém nápoji jménem Dalgona.

Někdo to rád karamelové

Byť si většina z nás připravuje kávu obvykle jako horký nápoj, s blížícími se teplými slunečními dny každoročně roste také obliba různých kávových drinků studených. Loni byl největším hitem nápoj Dalgona coffee. Jak píše server Bbc.co.uk, Dalgona je jako kapučíno postavené na hlavu; má totiž mléko dole a až na něm je kávová pěna, někdy dozdobená rozdrcenými sušenkami, kakaem či polevou. Světovou popularitu získal nápoj díky jihokorejskému herci Jung Il-woovi, který si kávu objednal během natáčení televizní show. Jelikož mu nápoj chutí připomínal korejské karamelové bonbony Dalgona, dostala káva právě podle nich svůj název. Někdy se jí také přezdívá karanténní káva, protože vznikla loni v reakci na uzavření většiny kaváren pod vlivem pandemie. Ale uznejte, že Dalgona zní lépe.

Dalgona coffee vlastní výroby

A jak se Dalgona vlastně připravuje? Nejdříve je potřeba vyšlehat hustý, hladký, medově zbarvený krém z instantní kávy, cukru a horké vody v poměru 1:1:1. Tedy například 2 lžíce kávy, 2 lžíce vody a 2 lžíce krupicového cukru. Vyšlehaný krém by měl konzistencí připomínat sníh z bílků. Jakmile jej budete mít hotový, stačí krém přidat do sklenice se studeným mlékem. Jelikož u tohoto nápoje hraje velký význam taky vizuální efekt, rozhodně jej nepodávejte v hrníčku, ale v čiré sklenici.

Doplnit Dalgona kávu můžete dle libosti třeba ledem (ten dejte do mléka ještě před navrstvením krému), nebo čokoládovou posypkou, sušenkami či karamelovým přelivem. Dalgona coffee je také velmi fotogenický drink, který se loni virálně šířil po internetu v rámci návodů, jak si něco vyrobit doma a svépomocí (říká se jim DIY neboli do it yourself, tedy udělej si sám), a pak dokonce vznikla i kávová výzva. Pod hashtagem #dalgonacoffeechallenge se uživatelé sociálních sítí nejen předháněli v tom, kdo nápoj ozdobí a nafotí lépe, ale zároveň tahle výzva, podobně jako jiné, pomáhala tvůrčím způsobem zvládnout napětí způsobené pandemií. Takže jestli jste ve stresu, pusťte se do toho taky. Uvidíte, že vám Dalgona coffee zlepší náladu!

Témata: káva, cukr, mléko, dalgona coffee, návody, nápoj

Recepty k tomuto článku

Komentáře

Ke článku nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář


Související obsah

Edice Toprecepty.cz

Kuchařky a kalendář

Do obchodu

Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e‑mailem. Vaše Marie Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům