První „kuchařka“ pochází ze starověké Mezopotámie. Takhle se vaří ječná kaše s datlemi podle 4 000 let starého receptu
3. 9. 2022 Historie a zajímavosti
„Kuchařka“ je v tomto případě trochu nadnesený termín, ale obyvatelé starověké Mezopotámie už dva tisíce let před naším letopočtem zaznamenávali klínovým písmem na hliněné tabulky mj. i různé recepty. Díky tomu máme dnes přehled o tehdejším jídelníčku.
Úrodný půlměsíc
Ve staré řečtině slovo „mesopotamia“ znamenalo „země mezi řekami“. A oblast mezi řekami Eufrat a Tigris patří do tzv. úrodného půlměsíce území dnešního Iráku, severovýchodní Sýrie, jihovýchodního Turecka a jihozápadního Íránu. Právě tady dva tisíce let před naším letopočtem žili Sumerové, kteří kromě prvního právního kodexu (Chammurapiho zákoník) zaznamenali i první recepty. Použitelné recepty (ve skutečnosti seznamy ingrediencí, nikoliv časy vaření a míry jako dnes) však byly přepsány až v minulém století.
Mohlo by vás zajímat
Ječná kaše a ryby
Základními surovinami sumerské stravy byly obiloviny, na prvním místě ječmen, pak pšenice a proso. Každodenní jídlo se skládalo z ječné kaše nebo ječných koláčů s cibulí nebo hrstí fazolí a zapíjelo se ječným pivem. Mezopotámský chléb byl obyčejně hrubý, plochý a nekvašený, ale z jemnější mouky se dal upéct lepší a chutnější chléb. Chléb mohl být také ochucen máslem nebo olejem, mlékem, sýrem, ovocem či ovocnou šťávou nebo sezamovými semínky.
Sumerové vyráběli sýry, tloukli máslo a lisovali rostlinný olej. Oblíbeným nápojem bylo pivo, víno pili jen zřídka. Součástí jídelníčku byly ryby. V mezopotámských řekách jich bylo hodně, v textech z doby před rokem 2300 př. n. l. se píše o více než padesát různých druzích!
Jedlo se i vepřové
Maso bylo ve městech běžnější než na řídce osídleném venkově, protože se v horku rychle kazilo, ale hovězí a telecí maso bylo všude oblíbené u lidí, kteří si je mohli dovolit. Většina hovězího masa byla pravděpodobně tvrdá a tuhá. Hovězí dobytek se totiž obvykle porážel až na konci svého pracovního života...
Pravděpodobně křehčí a určitě častější bylo skopové maso. A hojně se konzumovalo i vepřové maso, které tehdy ještě na Blízkém východě nebylo tabu. Jedla se také drůbež včetně kachen a holubů. Maso se sušilo, udilo, solilo nebo se připravovalo pečením či vařením.
Olivy jen zřídka
Zahrady v Mezopotámii, s dostatkem vláhy ze zavlažovacích kanálů, byly bohaté na ovoce a zeleninu. Z ovoce na stole byly šťavnaté melouny, jablka, meruňky, třešně, fíky, moruše, hrušky, švestky, granátová jablka a kdoule. Ovoce se uchovávalo v medu, různé potraviny včetně jablek se sušily.
Ze zeleniny se pěstovaly cibule, pórek a česnek, salát, zelí a okurky, mrkev a ředkvičky, řepa a tuřín a různé druhy luštěnin včetně fazolí, hrachu a cizrny. Zajímavé je, že dva hlavní pilíře středomořské stravy – olivy a hrozny – se v mezopotámské kuchyni vyskytovaly jen zřídka.
Kaše s datlemi (sasqu)
Nejdůležitější ovocnou plodinou, zejména v jižní Mezopotámii, byly datle. Datle byly bohaté na cukr a železo a snadno se uchovávaly. Podobně jako ječmenu se datlovníku dařilo na poměrně slané půdě a byl jednou z prvních rostlin, které zemědělci domestikovali.
Jemná kaše krémové konzistence (sasqu) je popsaná v palácových záznamech z města Mari. Připravovala se z mleté pšenice nebo ječmene. Budete potřebovat:
- 2 šálky mléka nebo vody
- ¾ šálku ječné mouky
- sůl a datlový sirup podle chuti
- ¾ šálku nasekaných datlí
Mouku dejte do hrnce a za stálého míchání pomalu přilévejte mléko. Přiveďte k varu, snižte teplotu a vařte 5 minut. Dochuťte solí a datlovým sirupem. Servírujte posypané nasekanými datlemi.
Zdroje informací:
newadvent.org: Babylonia
foodtimeline.org: Ancient Mesopotamian foods
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Jídelníček stavitelů egyptských pyramid: Místo mzdy dostávali denně 5 korbelů piva, chleba a cibuli
Šťavnaté čerstvé datle jsou elixírem zdraví! Nabijí vás vitaminy a dodají tělu energii
Královské chutě: Egyptská královna Kleopatra snídala chleba s vínem a olivami, na oběd klidně spořádala ježka