Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak na nejlepší chleba ve vajíčku? Strouhaný sýr a bylinky z něj udělají luxusní jídlo, zdravější bude připravený v troubě
Zdroj: Toprecepty, Iljusa

Jak na nejlepší chleba ve vajíčku? A napadlo vás, že toto klasické jednoduché a obyčejné jídlo může být opravdovou delikatesou? Můžete si ho totiž připravit v různých variantách.

Nejlepší chleba ve vajíčku

Chleba ve vajíčku vypadá jako velmi obyčejné jídlo. Jistě, tak si ho můžeme přichystat, ale také z něj připravit lahůdku, a ne úplně nezdravou. Tento pokrm zkrátka může mít řadu podob a záleží jen na nás, pro kterou se rozhodneme.

Klasický chleba ve vajíčku

Může se stát, že doma máme malé zásoby a přichystat dobrou večeři může být oříšek. Chleba ve vajíčku poslouží jako skvělý způsob, jak ještě využít starší pečivo a vajíčka. Nutně nemusí jít o starý chleba, ale je pravdou, že z toho čerstvého není výsledek tak dobrý. Čerstvý chléb totiž velmi nasákne vajíčko i olej, to při smažení dělá problém. Může se totiž rozpadat, a pokud toužíme po křupavoučké kůrčičce, tak to by také úplně nebylo ono. Ideální je chléb starý alespoň den či dva, nejlépe samozřejmě ten domácí. 

Na chleba ve vajíčku je potřeba: 2 vajíčka, 2-3 krajíce chleba, sůl, pepř a olej na smažení. Jak na to? Do misky rozklepněte vajíčka, rozkvedlejte je, opepřete a osolte. Krajíce chleba rozkrojte na půlky, budou se lépe obalovat. Na pánvičku nalijte olej a rozehřejte jej. Správně rozpálený tuk při vhození drobečku hned začne pěnit. Z oleje se nesmí kouřit, to by byl už příliš rozpálený.

Chleba obalte ve vajíčku, chvilinku počkejte, až hezky nasaje tekutinu. Pak ho nechte mírně odkapat a dejte smažit na pánvičku. Až bude jedna strana osmažená dozlatova, chléb otočte a opečte ho i po druhé straně.

Vylepšená vaječná směs

Jak jsme uvedli, i s tak obyčejným jídlem, jako je chleba ve vajíčku, jdou dělat různé věci. Jednou z nich je právě vylepšení vaječné směsi. Kromě soli a pepře, můžeme vajíčko ochutit přidáním plátku tvrdého sýru (třeba eidam). Ten přidáváme, když chléb otočíme. Sýr se krásně rozteče.

Variantou je i to, že tvrdý sýr nastrouháme přímo do vaječné směsi. Když ho využijeme, musíme dávat pozor na to, aby se nezačal připalovat. A sýr není to jediné, co můžeme k vajíčku přidat. Hodí se využít i bylinky, jako jsou například nasekaná pažitka, voňavý tymián či, oregano.

Chleba ve vajíčku v troubě

Pokud chceme zdravější variantu, nemusíme chleba ve vajíčku smažit. Velmi snadno ho připravíme i v troubě. Plátky chleba dáme na plech vyložený pečicím papírem, pečivo zalijeme ochuceným vajíčkem, můžeme posypat i nastrouhaným sýrem a pokrájenou šunkou. Pak už jen pečeme ve velmi horké troubě (220 °C).

Plněný chléb ve vajíčku

Další variantou, jak si přichystat chléb ve vajíčku, je naplnit ho. A opět potravinami, které máme běžně doma. Než chleba naplníme, jednu stranu potřeme hořčicí, přidáme strouhaný sýr a pokrájenou cibulku. Chléb smažíme až po naplnění.

Večeře

Večeře je jídlo, na které je čas. Které je oslavou úspěšného dne a které má být vychutnáváno. U večeře se často schází rodina, randí u ní milenci, anebo se prostě doplňuje se oblíbeným televizním…

Obložený chléb ve vajíčku

Když máme hotový klasický či vylepšený chléb ve vajíčku, můžeme ho ještě obložit. I v tomto případě můžeme využít hořčici (plnotučnou, výborná je i dijonská). Další možností je kečup.

Pak můžeme sáhnout po zelenině, ať už je to pokrájená cibule, plátek papriky, plátky ředkviček nebo rajčat. Hodí se i kyselé okurky, cibule nebo červená řepa. Jestliže jsme nevyužili sýr, můžeme ho přidat na ozdobu. Nastrouhaný nebo plátek. Chléb se sýrem ještě více zasytí. Další variantou ozdoby jsou plátky natvrdo uvařeného vajíčka. Nezapomeneme ani na bylinky. Výborně vypadá (i chutná) nasekaná petrželka či pažitka.

Náš tip: Připravte si chleba ve vajíčku podle tohoto videoreceptu:

Recepty k tomuto článku

Mohlo by vás zajímat

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více