Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak na jednoduché hrnkové palačinky, které zvládne každý? Mouku je třeba prosít a těsto dát na půlhodinu odpočívat do lednice
Zdroj: Toprecepty, EvaCh

Recept na jednoduché hrnkové palačinky, které zvládne každý, se hodí mít po ruce, když si chceme připravit rychlou a výbornou snídani nebo svačinu. Naplnit je pak můžeme podle chuti nasladko či naslano.

Jak rychle udělat palačinky

Palačinky patří mezi oblíbená snídaňová jídla. Milují je děti i dospělí. Nejčastěji je připravujeme ve sladké podobě, ale také jsou výborné naslano. Důležité je ale hlavně to, aby byly připraveny správně. Když známe pár triků, není důvod se obávat, že by se snad nepovedly.

Aby byly také rychle připravené, stačí sáhnout po takzvaném hrnečkovém receptu, kdy se nic neodvažuje, ale jen se jako odměrky využívají hrníčky, lžíce a lžičky. 

Na co nezapomenout při přípravě palačinek

Základem jsou správně připravené suroviny. Hlavně prosátá mouka (hladká i polohrubá - s ní bude těsto hustší), sůl a následné promíchání s vejci, až pak můžeme postupně přilévat trochu mléka a důkladně míchat. Tím nevzniknou hrudky. Až nakonec přidáme zbytek mléka. Dobře rozmícháme a necháme alespoň půlhodiny odležet, aby se aktivoval lepek. Pak není tak cítit moučnatost. Můžete těsto nechat přes noc zakryté v lednici a ráno jen dobře promíchat a nalít na pánvičku s tukem. 

Milujeme tenké palačinky a této podoby dosáhneme konzistencí těsta. Ta by měla být tekutější. Stav poznáme tak, že když do těsta namočíme čistý prst a vyndáme ho, musí na něm zbýt těsto v tenké vrstvičce. Velmi husté těsto může pak vést k tvrdnutí palačinky.

Když na pánev s tukem (stačí malé množství oleje, másla - potřít mašlovačkou) nalijeme těstíčko na palačinky, by měla být dostatečně rozehřátá. Jinak se budou trhat. Palačinky obracíme, když jsou ze spodní strany nahnědlé.

Čím plnit palačinky

Klasikou plněných palačinek je ochucený tvaroh, výborný je ale také džem nebo povidla. Někdo dává i Nutellu. Ve slané verzi můžeme snadno podávat třeba palačinky se šunkou a sýrem. Další výbornou variantou jsou chuťově pestré plněné palačinky s paprikou, uzeninou a sýrem.

Snídaně

Dodává energii do nového dne. Může být sladká, slaná, teplá, studená, vydatná i lehká. Snídaně má nespočet variací. Obecně panuje názor, že může být velmi vydatná a sladká, protože z ní tělo bude…

Jak připravit jednoduché hrnkové palačinky

Na přípravu těsta asi na 10 palačinek si připravte: 2,5 hrnku mléka, 2 vejce, 2 hrnky hladké mouky, špetku soli, 1,5 rovné lžíce cukru moučky a olej na smažení. Na náplň potřebujete: 250 g plnotučného měkkého tvarohu ve vaničce, džem nebo marmeládu podle chuti (případně Nutellu), moučkový cukr podle chuti, strouhaný kokos a rozinky.

Jak na to? Do mísy nalijte asi polovinu mléka, do toho rozklepněte dvě vejce, přidejte špetku soli a cukr. Metličkou prošlehejte a postupně přisypávejte mouku, až vznikne husté těstíčko. To pak nařeďte zbytkem mléka (tak nevzniknou hrudky). Těstíčko na hrníčkové palačinky nechte alespoň půl hodiny odležet.

Pánev potřete olejem, nechte ji rozehřát, a pak na ni naběračkou nalijte trochu dobře rozmíchaného těsta. Kroužením pánve po ní těsto rovnoměrně rozprostřete. Palačinky smažte z obou stran.

Na náplň dejte do misky jednu vaničku plnotučného tvarohu, přidejte cukr, marmeládu, kokos a rozinky a důkladně promíchejte. Připravenou náplní potřete hotové palačinky a zarolujte je nebo složte do šátečku. Na povrchu je lehce pocukrujte.

Náš tip: Připravte si hrnkové palačinky podle tohoto videoreceptu:

Recepty k tomuto článku

Mohlo by vás zajímat

Marie