Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Zlepšit si úrodu rajčat nebo okurek můžete pomocí hnojiva z droždí.
Zdroj: Toprecepty, freepik / stockking, koláž Toprecepty

Droždí, které většina z nás zná jako důležitou ingredienci pro pečení, může překvapit i svou další funkcí - jako účinné hnojivo pro rostliny. Hnojivo, které je přirozeně bohaté na vitamíny, enzymy a minerály. Tím podporuje růst a zdraví například rajčat či okurek. Jak tedy správně používat droždí na zahradě, na které rostliny je vhodné a kam zase nepatří?

Hnojivo, které je přehlížené

Přestože jste droždí mnohokrát použili při pečení, přípravě pomazánky nebo chutných knedlíčků do polévky, na jeho další využití jste možná ani nepomysleli. Přitom droždí obsahuje kvasinky, které podporují mikrobiální aktivitu v půdě.

Tím zlepšují strukturu půdy, zvyšuje se její vzdušnost a umožňuje lepší přístup k živinám. Klasický pomocník při kynutí také obsahuje vitamíny skupiny B, kyselinu listovou a minerály, které rostliny potřebují pro růst a vývoj.

Snadná příprava i použití

Výroba domácího hnojiva je velmi jednoduchá. Postupujte jednoduše.

  1. První den rozdrobte kostku droždí do litru vlažné vody a v pokojové teplotě nechejte 24 hodin kvasit.
  2. Druhý den roztok smíchejte s dalšími 3 litry vody. Někdo přidává hned z počátku přípravy hnojiva i lžíci cukru, čímž se proces urychlí a nemusíte čekat do druhého dne. Ale proces kvašení je důležitý, tak raději doporučujeme 24 hodin počkat. 
  3. Hotový roztok jednoduše použijte jako zálivku pro rostliny, kterým potřebujete dodat živiny. Doporučuje se aplikovat jednou za měsíc během vegetačního období, tedy od jara do podzimu. Roztok nijak neskladujte, vyrobte si vždy nový.

Kde lze použít a kam nepatří

Droždí lze použít na širokou škálu rostlin, ale nejlépe se hodí na zeleninu, především rajčata, okurky, papriky, dýně, cukety či salát. Pomáhá ovšem i květinám jako jsou růže nebo petúnie, které díky droždí získají bohatší květy. Nebojte se hnojivo aplikovat také na bylinky. Bazalka, máta, libeček a oregano určitě ocení přísun vitamínů a minerálů.

Zálivka ale vždy musí přijít do půdy, ne na listy nebo květy. 

Droždí by se nemělo používat na acidofilní rostliny tedy například azalky, rododendrony a borůvky, které preferují kyselou půdu. Ty by při aplikaci tohoto hnojiva, které zvyšuje pH půdy, mohly trpět. Pro tyto rostliny proto použijte například kávovou sedlinu.

Další domácí hnojiva

Droždí není jediným domácím hnojivem, které si můžete připravit. Mezi další patří třeba banánové slupky, které jsou bohaté na draslík a vhodné pro kvetoucí rostliny. Stačí je zalít vodou a nechat louhovat několik dní.

Osvědčily se i vaječné skořápky. Obsahují totiž vápník, který je užitečný pro rajčata a papriky. Stačí skořápky rozdrtit a přidat do půdy.

Často se používá i kávová sedlina, obsahující dusík. Je vhodná pro rostliny jako růže a hortenzie. Může také pomoci odpudit škůdce.

Náš tip: Když vám nějaké droždí zbyde, udělejte si z něj podle našeho videoreceptu skvělé knedlíčky do polévky:

Zdroj informací:

ireceptar.cz - Hnojivo z droždí je vitaminová bomba. Vyrobte jej a přidejte k sazeničkám

Recepty k tomuto článku

Mohlo by vás zajímat

Marie