Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Každý rok 5. prosince večer všechny děti s napětím čekají, zda jim něco přinese Mikuláš, nebo dostanou jen bramboru od čerta. Pamatujete ale, co nosil Mikuláš před rokem 1989? Moc toho nebylo, ale potěšily i obyčejné mandarinky. A nevadilo ani, když byly s pecičkami.

Mikuláš s čertem v minulosti

Narazit v dnešní době na pořádného Mikuláše s čertem a andělem, kteří vypadají, jako by k nám opravu sestoupali z nebes a zavítali z pekla, není tak snadné. Ti, kteří chtějí tuto tradici dětem dopřát, si musí "mikulášskou partu" objednávat a zvát domů.

Dřív se to ale v ulicích 5. prosince, tedy v předvečer svátku svatého Mikuláše, mikulášskými družinami jen hemžilo. Však také spousta dětí tento den čekala s obavami a učily se básničky dlouho dopředu, aby nějaký dáreček od Mikuláše obdržely.

Mandarinky, uhlí a brambory

Dobrot, které děti dostávaly, však přitom zdaleka nebylo tolik jako letos. Mikulášské balíčky mívaly většinou hodně podobné složení. Jejich součástí byly především mandarinky, které ovšem tehdy byly rovněž vzácností a stály se na ně fronty. „Na mandarinky jsem se těšila vždycky nejvíc. Měla jsem je ráda, ale jinak nebyly k sehnání, jen na Mikuláše. Mamka naštěstí pracovala v prodejně s ovocem a zeleninou, takže jsem je vždycky dostala. A mám je ráda dodnes,“ vzpomíná šéfredaktorka magazínu Toprecepty.cz, Šárka Adámková.

Není divu, že po Mikuláši to vždycky ve školách o velkých přestávkách vonělo právě mandarinkami, neboť si je všichni nosili na svačinu. Tedy aspoň ti, kteří nedostali jen brambory a uhlí. I tyto tradiční čertovské dárky ovšem nesměly  v balíčku chybět a dostávaly je i děti, které tolik nezlobily, zkrátka pro jistotu. Uhlí se tehdy dávalo to pravé ze sklepa, žádné cukrové napodobeniny, které jsou k dostání dnes

Místo Mikuláše vánoční muž

Tradiční součástí mikulášských balíčků bývaly i arašídy ve slupce, z nich ale tehdy děti moc nadšené nebyly. Mnohem větší radost udělala čokoláda. Tolik čokoládových cukrovinek s vánoční tématikou ale v minulosti k dostání nebylo, případně nebylo tak jednoduché je sehnat.

Už tehdy se ale vyráběly čokoládové vánoční figurky, což byl v tu dobu třeba i Děda Mráz nebo tzv. Vánoční muž a další typicky ruské postavičky nebo motivy. Zabalené byly v pestrobarevných staniolech, což značně zvyšovalo u dětí jejich atraktivitu.

Bývaly rovněž součástí vánočních kolekcí, které se fasovaly v ROH, vždy na každé dítě v rodině. Ty se ale nechávaly jako ozdoba na stromeček. Na Mikuláše se ovšem prodávaly i samostatně. 

Adventní kalendáře

Ti šťastnější, jejichž rodiče měli nějaké kontakty v Německu, mívali za oknem i adventní kalendář s malými čokoládičkami za papírovými okýnky. „Pamatuji si, že jsem vždycky snědla těch prvních pět čokoládiček do Mikuláše a pak už jsem na další zapomínala. Čokoláda mi tehdy moc nechutnala, a tak mi kalendář jen zdobil pokoj až někdy do Velikonoc. Právě v tu dobu přišla kamarádka a zešedlou čokoládu mi vyjedla. Vždycky říkala, že taková jí nejvíc chutná," vzpomíná redaktorka Hanka. Ve velkém se ale adventní kalendáře objevily až v devadesátých letech. 

Plněná růžová bota

Připomínkou starých časů byly i mikulášské perníčky. Prodávaly se nejen figurky čertů a Mikuláše z perníku, ale i hlavně známé pardubické perníky plněné marmeládou či povidly a obalené v čokoládové polevě, pochopitelně s obrázkem Mikuláše či čerta na obale.

A pamatujete na „Čižmičku dedy Mráza“? Šlo o růžovou botičku lemovanou bílým kožíškem, která vypadala jako cukrová, jíst se ovšem nedala. Uvnitř se ale podle pamětníků z Facebook skupiny Retro - vzpomínky na dětství ukrývaly bonbony, tzv. italská směs (nebo milánská?), v průhledném celofánu a šlo o oblíbený dárek právě k Mikuláši.

„Bylo v ní něco jako milánská směs. Měla jsem dvě a obouvala jsem je panence chodičce,“ vzpomíná v této skupině uživatelka Lenka a další dodává: „Taky jsem ji měla, byla plná ořechů a rozinek v čokoládě…“ Botičky vyráběli ve Figaro Bratislava a jedna stála 9 Kčs, což bylo na tu dobu poměrně hodně. Proto se nevyhazovala a další rok se naplnila znovu.

Na fotografie z oslav Mikuláše v předrevolučních dobách a tehdejších dárků se můžete podívat v naší fotogalerii

Fotogalerie - Mikuláš za socialismu

Ukázat 13 fotografií

Náš tip: Za starých časů se na Mikuláše pekly figurky z kynutého těsta. Jak se připravovaly, uvidíte v našem video receptu

 

Recepty k tomuto článku