Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Koblihy patří mezi nejoblíbenější sladké pečivo. Připravují se z různých druhů těst smažením v tuku nebo pečením v troubě. Plní se marmeládou, ale i čokoládou nebo máslovým krémem, a sypou cukrem.

Koblihy mají tradičně kulovitý nebo mírně sploštělý tvar. U nás je známe plněné marmeládou nebo Nutellou. Jejich příprava je snadná pro toho, kdo je chystá často - ale začátečník se může dopustit několika chyb, které celý výsledek mohou pokazit.

Jaké jsou chyby při přípravě koblih

Ukážeme, na co byste si měli dát pozor.

  1. Málo vykynuté těsto je příčinou toho, že koblihy mají plochý tvar, jsou tuhé a houževnaté. Těsto musí při kynutí zdvojnásobit svůj objem a před smažením vytvarované koblihy odpočívají, aby dokynuly.
  2. Špatně uzavřené koblihy se při smažení rozevřou a horká marmeláda vyteče do tuku, kde zkaramelizuje, spálí se a nabalí na koblihy, které jsou pak nehezké a mají hořkou příchuť. Musíme kraje dobře stisknout.
  3. Koblihy musí v tuku plavat - v opačném případě se smažením nenafouknou, zůstanou nízké a nebudou mít svůj typický bílý proužek. Je vhodnější zvolit menší kastrol jen pro pár koblih, ale důležité je v něm mít vyšší vrstvu oleje.
  4. Prudce smažené koblihy zůstanou uvnitř syrové. Smažíme je na střední nebo mírnou teplotu spojem dolů a otáčíme, až když mají z jedné strany červenou barvu - jen tak získáme bílý proužek po obvodu.
  5. Koblihy, plněné po usmažení, musí být vychladlé a marmeláda řidší, bez kousků ovoce - jinak neprojde přes dlouhou špičku. Koblihy plníme, dokud necítíme jen mírný odpor - jinak pečivo praskne nebo marmeláda vyteče.
  6. Koblihy se nehezky zdeformují, pokud je budeme pokládat po usmažení na sebe. Jsou sice nadýchané, ale plné páry, která stlačením unikne a kobliha splaskne nebo vlastní vahou pomačká všechny pod sebou.

Pokud se vám při čtení článku sbíhají sliny na sladké, vyzkoušejte si jednoduché koblihy podle našeho videa. Rozhodně nebudete zklamaní:

 

Masopust

Masopust, který se lidově označuje jako ostatky, fašank, moravsky voračky, voráčí, končiny či obecně karneval, je svátek mezi Vánocemi a postní dobou. Masopust začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a končí na Popeleční středu, jejíž datum se odvíjí podle termínu Velikonoc. Během masopustu probíhají zabijačky.

S tématem Masopust souvisí:

Smažené vdolky | masopustní koblihy | masopustní šišky | jitrnice

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více