Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak vyfouknout vejce jednou dírkou. Poradíme jednoduchou vychytávku
Zdroj: pixabay, Zauberei

Součástí přípravy jarních dekorací je vyfukování vajec. Pro neporušený vzhled nazdobeného vejce je hezčí, aby bylo vyfouknuté pouze jednou dírkou. Takto vyfouknuté vejce také dobře poslouží jako zápich. Jak na vyfukování jednou dírkou, poradí následující článek.

Jak vyfouknout vejce jednou dírkou

K vyfouknutí vejce jednou dírkou nám poslouží injekční stříkačka, případně brčko, kterými vženeme do vejce vzduch a vytvoříme podtlak, ten snadno obsah vejce vytlačí. Postup je následující:

  1. Stejně jako při tradičním vyfukování vejce dvěma dírkami, nezapomeneme vejce nejprve omýt a očistit pomocí vody a saponátu.
  2. Zakroužením vejcem oddělíme bílek od skořápky a vejce bude lépe skořápku opouštět.
  3. Připravíme si misku na vyfukovaný obsah vejce.
  4. Z širší strany vejce vytvoříme dírku. Není potřeba, aby byla příliš velká, ale nějaký prostor pro odtok obsahu vajíčka je nutný. Pokud by byla dírka nedostačující, můžeme ji dodatečně zvětšit. K vytvoření dírky nám pomůže jehla, špendlík, manikúrní nůžky či ostrý nůž. Báječné otvůrky získáme pomocí malého kulatého pilníku.
  5. Obsah vejce promícháme párátkem, špejlí nebo jehlou. Bude lépe opouštět skořápku.
  6. Do injekční stříkačky nasajeme vzduch, stříkačku zasuneme do otvoru a do vajíčka vtlačujeme vzduch. Vzduch vytlačuje obsah vejce, které začne dírkou vytékat.
  7. Do vyfouknutého vejce napustíme trochu vody, zakroužíme a poté obsah vylijeme. Postup můžeme opakovat, dokud není vytékající voda čistá.

Nejjednodušší způsob vyfouknutí vejce jednou dírkou

Zvládnout to můžeme s trochou zručnosti i bez těchto pomůcek. Do vejce uděláme na jedné straně dírku a kroužením nad připravenou nádobou docílíme toho, že z vejce nejprve vyteče bílek a poté žloutek. Pokud nepotřebujeme oddělovat bílek od žloutku, pak si opět pomůžeme promícháním obsahu vejce pomocí jehly či párátka. Nevýhodou tohoto postupu je, že bude vyžadovat přece jen o něco větší dírku, než když využijeme injekční stříkačku. 

Podrobný postup tohoto způsobu "vyfukování" vejce nalezneme v následujícím článku:

Tip na závěr: Nevyfouknutá vejce dozdobíme různými technikami. Jednou z možností je barvení přírodním způsobem, jak je vidět v následujícím videu. Využít můžeme známé slupky od cibule, ale také řepu, borůvky či kurkumu

Barvení vajíček pomocí přírodních surovin

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky