Jak nejlépe připravit jitrnice? Vyzkoušejte výborné recepty z této zabijačkové pochoutky
Jitrnice neboli jaternice se připravují z vepřového masa a na tradiční domácí zabijačce rozhodně nesmí chybět. Konzumujeme je jen tak zastudena, nebo si z nich můžeme připravit dokonalý teplý hlavní chod.
Jitrnice rozhodně proslavila pohádka Dařbuján a Pandrhola se stromem plným jitrnic, ze kterého se sbíhaly sliny. Jitrnice jsou totiž velkou pochoutkou, která se tradičně připravuje na domácí zabijačce. Možná vás právě někdo jitrnicí obdaroval, pokud ne, nezoufejte, lze ji připravit i doma, nebo koupit v dobrém řeznictví. Přinášíme ty nejlepší recepty z jitrnic, na kterých si můžeme pochutnat.
Mohlo by vás zajímat
Jak jíst jitrnice
Jitrnice se vyznačují kořeněnou chutí, o kterou se postará majoránka, nové koření a česnek, někdy i mletý zázvor. Na rozdíl od jelit, obsahují jitrnice libovější maso a nepřidáváme do nich krev.
Můžeme si tak na nich pochutnat přímo zastudena s chlebem, nebo je tepelně upravit.
- Pečené v troubě: Takto připravené jitrnice jsou na povrchu křupavé a spolu s kysaným zelím vytvoří výborný oběd nebo večeři. Jitrnice obalíme v hladké mouce s bylinkami a uložíme do pekáčku. Mírně podlijeme vodou a pečeme do křupava.
- Jitrnicový rozpek: Rozpek podáváme na čerstvý chléb nebo jako samostatný hlavní chod s brambory a zelím. Jitrnice rozpustíme na pánvi s cibulkou a vše spojíme vejci. Stačí dochutit a výborný pokrm je hotov.
- Podobně můžeme připravit i vaječinu s jitrnicí, která tradiční vajíčka okoření a vaječina získá skvělou chuť. Jednoduše zpěníme s cibulkou, přidáme vejce a máme hotovo.
Jak zabránit prasknutí jitrnice v troubě
Jitrnice podáme z chladničky alespoň 2 hodiny před pečením, aby získaly pokojovou teplotu. Poté je obalíme v hladké mouce a pečeme. Jitrnice díky tomu v troubě neprasknou a zároveň mají křupavou krustu. Místo pečení je můžeme i opékat na pánvi.
Další možností je jitrnice před pečením na několika místech propíchnout vidličkou, během pečení bude moci unikat pára a jitrnice se neroztečou. Podlijeme je trochou vody a pečeme 25-30 minut.
Jak dlouho vydrží jitrnice v lednici
Domácí jitrnice konzumujeme co nejdříve. V sáčku v chladničce nám vydrží maximálně 2 dny, poté je můžeme tepelně zpracovat a prodloužit jim tak životnost o 1-2 dny.
Na závěr máme ještě jeden tip na další zabijačkovou pochoutku - domácí tlačenku, s postupem pomůže názorné video.
Masopust
Masopust, který se lidově označuje jako ostatky, fašank, moravsky voračky, voráčí, končiny či obecně karneval, je svátek mezi Vánocemi a postní dobou. Masopust začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a končí na Popeleční středu, jejíž datum se odvíjí podle termínu Velikonoc. Během masopustu probíhají zabijačky.
S tématem Masopust souvisí:
Smažené vdolky | masopustní koblihy | masopustní šišky | jitrnice
Komentáře