Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Není nad domácí zabijačku. Jaké dobroty z vepřového masa a vnitřností si můžete připravit v bytových podmínkách?
Zdroj: Toprecepty.cz

Období masopustu je v našich zemích ve znamení zabijaček už celá staletí. I v chudších chalupách mívali aspoň jednoho krmníka, kterého v zimním období zabili a díky chladu, který pomáhal prodloužit trvanlivost masa i výrobků z něj, měli na několik týdnů (s uzeným masem i měsíců) zajištěnou obživu. Na vsích většinou porážku organizoval a zajišťoval řezník, který uměl čuníka zručně zabít, vyvrhnout i hrubě opracovat. Zbytek už býval na hospodyni. I v bytových podmínkách můžeme z koupených dílů prasete a vnitřností uspořádat domácí vepřové hody.

Jaké dobroty si můžeme připravit sami?

Ovar

Hlavu, lalok, plec, jazyk nebo kus krkovice vložíme do vroucí osolené vody s celým pepřem, kuličkami nového koření a rozpůlenou cibulí a uvaříme doměkka. Jazyk po uvaření oloupeme, vývar využijeme na polévku. Maso podáváme horké nebo studené s chlebem, hořčicí, nastrouhaným křenem, sterilovanými okurkami, feferonkami apod.

Zabijačkový guláš

Zabijačkový guláš většinou obsahuje kromě masa z krkovice a laloku i srdce, jazyk, ledvinku, kousek jater. Koření se česnekem, cibulí, kmínem, pepřem. Papriky se mnoho nedává (někdo ji nedává vůbec), rozhodující je chuť dušeného masa. Podáváme ho s chlebem.

Masová tlačenka

Na světlou masovou tlačenku potřebujeme libové maso z plece, krkovice nebo ramínka, jazyka, srdce a tučné z bůčku nebo laloku. Kromě toho netučný vývar z masa a trochu vařených mletých kůží. Kořeníme solí, mletým pepřem a novým kořením, podle krajových zvyklostí i česnekem. Maso v kusech uvaříme téměř doměkka, nakrájíme na kostky, ochutíme, promícháme s mletými kůžemi a vývarem a ještě společně vaříme asi hodinu. Pak nalijeme do tlačenkového sáčku, zavážeme, zatížíme a necháme vychladit do druhého dne. Krájíme ztuhlé, podáváme s chlebem, octem a krájenou cibulí.

Vepřový prejt

Prejt je to, co se dává do jitrnic. Protože běžně asi vypraná střeva nekoupíte a potřebujete i zkušenost s plněním a vařením, mohou si běžné domácnosti upéct vepřový prejt.

Do prejtu patří vařené libové i tučné maso z hlav, laloku, boku, vařená i syrová játra, slezina, vařené plíce (pokud je neseženete, nejsou nezbytné), žemle máčené ve vývaru a tučný vývar. Maso a játra umeleme, promícháme s vývarem, přidáme rozmělněné žemle. Kořeníme česnekem, majoránkou, pepřem, novým kořením, příp. špetkou zázvoru.

Směs urovnáme do pekáčku vymazaného sádlem a upečeme dočervena. Prejt podáváme nakrájený na čtverce s bramborami a dušeným kysaným zelím nebo studený s chlebem a hořčicí.

Sulc neboli huspenina

Asi nejjednodušší z masových výrobků je sulc. Použijeme části pokryté kůží - kolínko, nožičky, ouška, kůže nebo ocásek - alespoň 2 druhy. Uvaříme úplně doměkka s kuličkami pepře, nového koření a bobkovým listem. Zvlášť uvaříme kusy očištěné kořenové zeleniny. Pak maso, kůže i zeleninu umeleme nebo jemně nasekáme, přidáme trochu vývaru, dochutíme octem, nalijeme do pekáčku nebo mističek (v některých rodinách přidávají na dno nádob sterilované okurky, příp. plátky vařených vajec) a necháme ztuhnout. Ze ztuhlého sulcu sebereme usazený tuk a krájený na proužky podáváme s octem a cibulí.

 

Domácí škvarky

Koupíme syrové hřbetní sádlo, omyjeme, nakrájíme na kostky o hraně asi 1,5-2 cm, vložíme do nerezového nebo smaltovaného kastrolu, malinko podlijeme vodou a na mírnou teplotu vaříme za občasného míchání, aby pustilo co nejvíc tuku. Když se tekutina pročistí a zprůsvitní, scedíme sádlo do sklenic nebo jiných tepelně odolných nádob a vrátíme zbytek škvarků s minimem tekutiny na sporák, můžeme trochu zvýšit plamen, příp. mírně podlít mlékem nebo osolit a za stálého míchání doškvařit dočervena. Tímto způsobem získáme bílé, jemné a trvanlivé sádlo a křupavé červené škvarky.

Vychutnat si zabijačkové pochoutky můžeme i během roku, ale v zimním období a v masopustu chutnají nejlépe. Videorecept o tom, jak připravit tlačenku, nám v tom pomůže.

 

Masopust

Masopust, který se lidově označuje jako ostatky, fašank, moravsky voračky, voráčí, končiny či obecně karneval, je svátek mezi Vánocemi a postní dobou. Masopust začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a končí na Popeleční středu, jejíž datum se odvíjí podle termínu Velikonoc. Během masopustu probíhají zabijačky.

S tématem Masopust souvisí:

Smažené vdolky | masopustní koblihy | masopustní šišky | jitrnice

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Nejnovější recepty Více