Jak pěstovat tyčková rajčata ve fóliovníku? Poradíme, jak dosáhnout bohaté úrody
Kupovaná zelenina je v dnešní době drahou záležitostí a o to větší je potom zklamání, když není dostatečně zralá nebo chuťově dobrá. Není nad to, vypěstovat si zeleninu vlastní. Víme, co jíme a ta chuť je plná sluníčka.
Rajčata patří mezi plodovou zeleninu, stejně jako paprika nebo lilky. Rajčata obsahují mnoho vitamínu C i Betakarotenu a jsou oblíbenou a nenáročnou zeleninou, kterou si zvládneme vypěstovat sami doma už od semínka.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak pěstovat rajčata ve fóliovníku
Rajčata můžeme pěstovat i venku, ale nemají rády déšť a nepříznivé počasí se může projevit i na úrodě. Rajčatům, zvláště v některých oblastech, se velmi dobře daří ve skleníku nebo fóliovníku.
- Základem úspěchu jsou zdravé a silné sazenice. Ty si buď zakoupíme nebo vypěstujeme ze semínek.
- Rostlinky dáváme do volné půdy zhruba v polovině května, tedy po zmrzlých, ale do fóliovníku je můžeme vysadit už dříve.
- Pokud máme sazenice příliš dlouhé, zahrneme do země i větší část stonku. Můžeme rajče zasadit i na ležato. Během chvíle se srovná a poroste znovu rovně nahoru. To se dělá proto, že ze stonku pustí rajče kořínky a zvětší si tak kořenový systém.
- Dostatečně velkému rajčeti dopřejeme oporu v podobě spirálových tyčí. Během růstu kolem nich rostlinku obtáčíme.
- Aby se nám rajčata nekontrolovatelně nerozvětvovala, je nutné vylamovat boční výhony, které raší mezi stonkem a listem.
- Samozřejmě nesmíme zapomenout na důkladnou a pravidelnou zálivku.
- Když rostliny dorostou ke stropu fóliovníku, nenecháme je růst do výšky a vrcholek ustřihneme.
- Pokud je přes den velké teplo, otevřeme dveře a necháváme větrat.
Rajčata nikdy nekonzumujeme nezralá, zelené plody nejsou ke konzumaci vhodné. Jakmile nám rajčata začnou dozrávat, je třeba je průběžně zpracovávat. Na závěr pro vás máme jeden tip ve formě videoreceptu.
Komentáře