Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pěstování rajčat je oblíbenou zahrádkářskou "disciplínou" a není divu. Rostlinám se výborně daří na záhonech i ve sklenících a fóliovnících, ale můžeme je pěstovat i v nádobách - začínajícím pěstitelům poradíme, jak při výsadbě postupovat.

Pěstování rajčat na zahradě je snadné, ale také pěstování v nádobách je skvělou volbou, zvlášť pokud máme nedostatek jiného prostoru nebo chceme mít rostliny na balkóně či na místě, kde záhon není k dispozici. Pokud mají rajčata v kbelících co potřebují, výborně se jim daří a bohatě plodí.

Jak zasadit rajčata do kbelíku

Do nádob vyberte vhodné odrůdy rajčat. Může se jednat o menší tipy, které se pro pěstování v nádobách vyloženě hodí, ale nebojte se pěstovat ani tyčkové odrůdy, nejlépe s menšími nebo středně velkými plody. Pro začátečníky jsme shrnuli ty nejdůležitější podmínky úspěšné výsadby:

  1. Výběr vhodného kbelíku: Jeho velikost by měla být alespoň 10–20 litrů, může se jednat o velký květináč, kyblík či dokonce pytel. Rostliny budou potřebovat dostatek prostoru pro vytvoření kořenů. Méně vzrůstné odrůdy se spokojí s menšími kbelíky, větším ale dopřejte více zeminy.
  2. Drenážní otvory: Každá nádoba pro pěstování rajčat musí mít drenážní otvory, aby odtékala přebytečná voda, větší nádoby otvorů mohou mít více.
  3. Drenážní vrstva: Na dno nádoby dejte nejprve drenážní vrstvu. Může se jednat o cokoliv, co pomůže, aby kořeny nezačaly zahnívat, v nádobě se neusazovalo vlhko a odtok přebytečné vody dobře probíhal.
  4. Kvalitní zemina: Rajčata potřebují výživnou a dobře propustnou půdu, kterou budou kořínky snadno prorůstat. Zahradní půdu je vhodné promíchat s kompostem. Pod rostliny můžete dát hrst nasekaných kopřiv, aby se rajčatům dařilo ještě lépe.
  5. Správné vysazení: Sazenice dejte do kbelíku mírně šikmo a dostatečně hluboko. Zemina by měla sahat až k prvním listům.
  6. Přiměřená zálivka: Rajčata potřebují hned při vysazení dostatečnou zálivku, vyhněte se však trvalému přemokření. Při zálivce počítejte s tím, že nádoby rychleji vysychají, zvlášť když jsou umístěné na slunci. Zalévejte rostliny pouze ke kořenům, listy nepolévejte.
  7. Vhodná opora: Hned při výsadbě dejte k tyčkovým odrůdám vhodnou oporu, může to být dřevěný kolík.
  8. Slunečné stanoviště: Do ujmutí raději nechte nádoby v mírném polostínu, snáze tak zakoření a zvyknou si na nové prostředí. Poté je však přemístěte na slunce.

Péče o rajčata v nádobách

Během růstu a plození rajčata přihnojujte (např. kopřivovou jíchou), aby měla dostatek živin, zalévejte je a chraňte před nepříznivým počasím. Výhodou pěstování v nádobách je, že se dají snadno přemístit, navíc je máte hned po ruce. Nezapomeňte také na vylamování zálistků u tyčkových odrůd.

Výsledkem správného pěstování budou výtečné a krásně vybarvené plody, se kterými se ty kupované ze supermarketu nedají srovnávat. Na sklizeň rajčat se můžete naladit s následujícím videoreceptem:

Budeme rádi, když nám napíšete o svých zkušenostech s pěstováním rajčat v nádobách. Co se vám nejlépe osvědčilo?

 

Komentáře

Další tipy a triky