Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Máta má kromě příjemné vůně a chuti také mnoho příznivých účinků na naše zdraví. Poradíme, jak ji sbírat a využít
Zdroj: Pixabay

Máta peprná je vytrvalá bylina, která se množí oddenky a výhony nebo dělením trsů. Vyžaduje polostín nebo slunečnou polohu a výživnou, vlhkou, ale propustnou půdu. Pěstuje se několik kultivarů s různými příchutěmi (např. čokoládová, jahodová, banánová, citronová).

V zahradě je máta téměř plevel, doporučuje se pěstovat ji v kontejnerech, aby se zabránilo invazi do ostatních záhonů. Zahání mšice, myši, mravence a blechy.

Jak mátu sbírat a konzervovat

Sklízíme lístky nebo celé natě za suchého počasí po poledni (to se v ní nejlépe rozvinou silice) od června do srpna. Sušíme ji ve stínu a průvanu, aby neztratila cenné silice. Listy můžeme i mrazit nebo naložit do octa nebo oleje.

Jak ji využít v kuchyni

Čerstvou mátu používáme do nádivek, marinád na maso, do mletého masa, k jehněčímu, šašlikům, luštěninám, do sýrů, pomazánek a omáček. Asi nejznámější je její použití do osvěžujících nápojů (mojito, čaj), likérů, sirupů, k výrobě dezertů a cukrovinek (zmrzlina, čokoláda, žvýkačky, bonbony). Výborně doplní ovoce v ovocných salátech.

Léčebné účinky máty

Čaj z máty léčí zažívací potíže i nachlazení. Podle bylinkářky Dagmar Lánské máta působí příznivě na vylučování žluči, ovlivňuje chuť k jídlu a zlepšuje dýchání, působí mírně proti průjmům a křečím. Máta naložená do oleje pomáhá proti svalové únavě a migrénám. Máta není vhodná pro alergiky, těhotné i kojící ženy a malé děti.

Na mátě si ceníme hlavně silic. V kosmetice se používá při výrobě zubních past, masážních krémů, krémů proti vyrážkám. Má chladivý a antiseptický účinek. Používá se také do vonných koupelí, silný výluh údajně léčí rozpraskané ruce.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky