Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Ve vlhkých a mírně zastíněných koutech našich zahrad, na vlhkých loukách i v okolí lesů - tam všude můžeme vidět malé rostliny plicníku lékařského. Rostlina zaujme svými skvrnitými listy a také barvou květů, která přechází od růžové do fialové. Na jedné rostlině jsou květy více odstínů.

Plicník lékařský je vytrvalá bylina, vysoká asi 25–35 cm, která kvete velmi brzy na jaře. Květy plicníku můžeme vidět už na začátku března a v průběhu dubna. Půvabné kvítky jsou po rozkvětu růžové, později tmavnou a barví se do modrofialova. Přestože se jedná o rostlinu, která se u nás vyskytuje planě, můžeme si ji vysadit i do záhonu na okrasu. Sazenici získáme z volně rostoucích trsů. Plicník je nenáročný a nejlépe mu vyhovuje zastíněné vlhké stanoviště, na přímém slunci brzy odkvétá.

Na co se hodí plicník lékařský

Používat můžeme listy i stonky s květy. Jsou vhodné k vnitřnímu i zevnímu použití (jako kloktadlo, k omývání a obkladům).

  • Rostlina na sobě má drobné chloupky a ke konzumaci se proto nejlépe hodí velmi mladé a svěží listy. Můžeme je přidávat do jarních salátů a polévek s jarními bylinkami.
  • Stonky s květy sušíme brzy zjara na čaj. Potřebují důkladně vysušit, což jde snadno v elektrické sušičce. Na co se plicník lékařský nejvíce hodí, napovídá už jeho název.
  • Nico Vermeulen ve své Encyklopedii bylin a koření píše: "Rostlina obsahuje saponiny a třísloviny, které rozpouštějí hleny a zklidňují zanícenou sliznici."
  • George D. Pamplona-Roger v Encyklopedii léčivých  rostlin uvádí: "Rostlina obsahuje rostlinný sliz a alantoin, látky, které mají zvláčňující vlastnosti; taniny, které mají stahující vlastnosti; určité množství saponinů, které usnadňují vykašlávání; kyselinu salicylovou, draslík a vápenné soli, které vyvolávají pocení a mají protizánětlivé a močopudné vlastnosti."

Plicník lékařský v přírodě zaujme a při jeho využití se můžeme nechat inspirovat radami našich babiček.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více