Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

7 oblíbených receptů na tradiční velikonoční hlavičku. Co patří do této jarní nádivky a jak ji co nejlépe upéct
Zdroj: Top recepty

Velikonoční nádivka (hlavička) příjemně voní kořením, je plná vajec a svěžích jarních bylinek. Obvykle do ní přidáváme uzené maso, ale můžeme si připravit i bezmasé varianty. Hlavička je jeden z pokrmů, který nesmí chybět v tradiční velikonoční kuchyni.

Jeden z tradičních receptů

Velikonoční nádivku nejspíš známe ještě od našich maminek a babiček. Jedná se o tradiční jarní pokrm, na který si možná uchováváme recept jako rodinný poklad. Kdy se pekla, co do ní patří a jak ji upéct co nejchutněji - to vše podrobně popisuje náš další článek:

Jarní bylinky nesmí chybět

K jaru patří svěží bylinky, které s novou vervou vyrážejí na zahradách a v přírodě. Přidáváme je do různých jídel a nesmí chybět ani v tradičních nádivce - hlavičce. Použít můžeme nejen mladé kopřivy, ale i špenát, pažitku, naťovou petrželku, popenec, pampelišky nebo řebříček.
 
  1. Velikonoční plnka/nádivka
  2. Nádivka velikonoční
  3. Velikonoční nádivka (hlavička) - klasika z jizerskokrkonošské oblasti
  4. Velikonoční hlavička - nádivka
  5. Velikonoční nádivka z letáku Albert
  6. Velikonoční nádivka bez masa
  7. Netradiční velikonoční nádivka s paprikou a sušenými hříbky

1. místo

Tato nádivka, uvnitř nadýchaná a na povrchu krásně upečená dozlatova, je plná svěžích jarních bylinek a doplněná šunkou. Nádivku podle našeho receptu ochutíme vegetou, kmínem a černým mletým kořením. Podáváme ji vychlazenou s čerstvým salátem.

2. místo


Další nádivku připravíme z nakrájeného uzeného masa a navlhčených housek. Doplníme ji najemno nasekanými kopřivami a tentokrát ochutíme pepřem, zázvorem, majoránkou a muškátovým oříškem. Nádivku zjemní našlehaný sníh z bílků.

Další z klasických nádivek, které se podle tradice podávaly jako první vydatné jídlo po čtyřicetidenním půstu, je opět sytá a plná masa, vajec a zelených bylin. Hodí se do ní i houby - přidat můžeme sušené, mražené nebo nakládané.

4. místo


Následující nádivka obsahuje kuřecí, vepřové a uzené maso. Opět do ní patří dostatek vajec a nakrájené rohlíky. Doplníme ji petrželkou a pažitkou, nebo kopřivami. Podáváme ji teplou se špenátem, studenou se zeleninou nebo jako přílohu k zelí a masu.

5. místo


Pokud ještě nenajdeme kopřivy, použijeme jiné oblíbené bylinky. Výborný bude libeček nebo celerová nať. Nádivkou můžeme naplnit kuře a co zůstane, dáme péct ještě do formy na srnčí hřbet. Tato nádivka je výborná teplá i studená.

6. místo


Nádivku snadno připravíme i bez masa - tentokrát s jemně nasekanou pažitkou. Bude to rychlejší a pochutnáme si zrovna tak. Vegetariáni recept určitě ocení. Velikonoční nádivku můžeme podávat s vařenými bramborami

Podle posledního receptu připravíme netradiční bezmasou nádivku se sušenými hříbky nebo jinými houbami, kapií a posekanými čerstvými bylinkami. Vhodný je medvědí česnek, který na jaře hojně roste ve volné přírodě. K nádivce dobře chutná kyselá okurka.

Velikonoční nádivka určitě stojí za vyzkoušení. K dispozici máme i další velikonoční recepty z našeho receptáře - vajíčkové saláty a pomazánky, mazance, beránky pečené ve formě nebo vajíčkovou tlačenku. 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky