Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Zabijačkový guláš zvládneme i bez zabijačky. Jeho příprava má několik úskalí, která bychom měli znát
Toprecepty.cz

Zabijačkový guláš má mnoho krajových názvů jako míchaný, drobový nebo předehra. Je to další ze zabijačkových jídel, která zvládneme i bez zabijačky. Stačí u řezníka nakoupit příslušné masové suroviny.

Co obsahuje zabijačkový guláš

Zabijačkový guláš se vyznačuje tím, že významnou složku v něm tvoří vepřové vnitřnosti. Podle možností je to srdce, ledvinky, brzlík, slezinka a hlavně játra. Nemá většinou podobu klasického guláše s mletou paprikou, ta v něm nemá významnou roli, pokud vůbec. Maso je směs libového a tučného. Můžeme doporučit krkovici, libový bůček bez kůže, lalok, plec nebo raději od každého kus.

Jak připravit suroviny na zabijačkový guláš

Oloupeme a nakrájíme cibuli, nemusí být úplně nadrobno. Pokud do guláše dáváme ledvinku, musíme ji rozříznout a zbavit bílých močovodů. Pak ji důkladně omyjeme, můžeme ji naložit na pár hodin do mléka. Všechno maso a vnitřnosti nakrájíme na kostky, játra dáme do misky zvlášť.

Jak uvařit zabijačkový guláš

Podle našeho návodu si s gulášem poradí i začátečníci.

  1. Na sádle usmažíme cibuli dorůžova.
  2. Na ní osmahneme maso, okořeníme kmínem, pepřem a solí. 
  3. Podlijeme vodou nebo vývarem a zvolna dusíme do změknutí
  4. Postupně přidáváme vnitřnosti. Jako poslední surovinu přidáme nakrájená játra, protože by dlouhým dušením ztvrdla.
  5. Zároveň guláš zahustíme. Zabijačkový guláš se klasicky zahušťuje vepřovým mozečkem, který musíme spařit a zbavit povrchové blanky. Nemáme-li mozeček, zahustíme omáčku tmavší jíškou umíchanou na sádle nebo drobečky suchého chleba. Guláš částečně zahustí i rozdušená cibule.
  6. Dochutíme rozmačkaným česnekem a rozemnutou majoránkou.

S čím podávat zabijačkový guláš

Zabijačkový guláš má být ostřejší po pepři, podáváme k němu vždy čerstvý chléb. Skvěle se k němu hodí nakládané beraní rohy nebo jiná pikantní nakládaná zelenina. Přípravu takového guláše ukazuje náš videorecept.

 

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky