Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Zdroj: Toprecepty, mika59
Zdroj: Toprecepty, mika59

Čerstvé borůvky patří mezi nejoblíbenější letní ovoce. Aby taky ne! Jsou neskutečně šťavnaté, přiměřeně sladké a k tomu navíc ještě vynikají obsahem celé plejády látek prospěšných pro naše zdraví. Borůvky jsou vlastně takové přírodní léčivé bonbony.

Seznamte se s brusnicí

Jak uvádí na svých webových stránkách Národní zdravotnický informační portál, lesní borůvka se řadí do rodu brusnice (Vaccinium) a její správný botanický název je brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus). Kromě divoce rostoucích lesních borůvek se však u nás můžeme setkat i s takzvanými kanadskými borůvkami, které byly vyšlechtěny k pěstování na zahradě a jejich správný název je brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum). Lesní borůvky rostou na opadavých polokeřích, jež dosahují výšky až 50 cm, plody mají přibližně velikost hrášku. Oproti tomu kanadské borůvky jsou větší a někdy mohou dosahovat až do velikosti třešně. A to není jediný rozdíl. Lesní borůvky mají tenčí slupku a tmavou dužinu, zatímco kanadské borůvky mají slupku o něco silnější a jejich dužina je bezbarvá.

Koktejl vitamínů

Borůvky obsahují mnoho vitamínů a minerálů, mimo jiné jsou skvělou zásobárnou železa a vitamínu C, nezanedbatelný je také obsah draslíku a vitamínů A a E. Z ostatních živin můžeme zmínit fosfor, vápník, hořčík, mangan, zinek a vitamín K a také rostlinnou sloučeninu zvanou antokyanin, jež má na svědomí modrou barvu bobulek. Díky celé této sestavě mají borůvky mnoho zdraví prospěšných účinků. Které to jsou? Podle portálu Medicalnewstoday.com zvýšená konzumace borůvek chrání náš zrak, snižuje riziko srdečních onemocnění, pomáhá při léčbě obezity, reguluje krevní tlak, mírní rizika spojená s cukrovkou a zlepšuje stav kostí, pokožky i vlasů.

Borůvky pro krásu a mládí

Borůvky mají vysoký obsah antioxidantů, což jsou přírodní látky, které pomáhají bojovat proti volným radikálům poškozujícím buňky a způsobujícím mimo jiné stárnutí organismu. S přibývajícím věkem se totiž schopnost těla bojovat s volnými radikály snižuje. Když se k tomu přidají nezdravý životní styl, cigaretový kouř, znečištěné ovzduší a nadměrné vystavování se UV záření, výsledkem jsou vrásky, našedlá barva pleti a předčasné stárnutí celého organismu. Borůvky nejsou samospásné a celý problém samozřejmě neodstraní, ale pomůžou při jeho řešení.

Jak uvádí portál Healthline.com, strava s vysokým obsahem borůvek je spojována s lepším zdravím srdce a krevního oběhu, což je důležité i pro zdraví pokožky. Konzumace borůvek může pomoci zlepšit schopnost organismu posílat živiny a kyslík do kůže a dalších buněk, což umožní rychlejší a efektivnější buněčnou výměnu a v konečném důsledku zdravější a pevnější pokožku. Skvělou zprávou je, že k efektu „omlazení“ stačí asi 150 gramů borůvek denně, to je necelý hrníček. Právě teď začíná borůvkám jejich sezóna, tak neváhejte. Abyste měli jídelníček pestřejší, můžete si udělat podle našich receptů třeba borůvkový koktejl nebo o něco zdravější borůvkové smoothie, případně staročeské škubánky s borůvkovou omáčkou. Vypadat a cítit se zdravě asi nikdy nebylo sladší!

Témata: lesní plody, ovoce, borůvky, léto, co vařit v létě, vitamíny, antioxidanty, koktejl, sezóna, zdravá výživa

Recepty k tomuto článku

Komentáře

Ke článku nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář


Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e-mailem. Vaše Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům