Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pokud jste vyrůstali v „devadesátkách“, určitě ji znáte. Kuchařka Kačera Donalda byla tehdy hitem a spousta dětí s ní zvládla své první kuchařské experimenty. Třeba v podobě palačinek. Ty podle babičky Kačerové vypadají na obrázku neodolatelně. A ještě se jmenují Palačinky snů! Tak jsme se rozhodli vyzkoušet, jestli snové skutečně jsou.

První Disneyovky a kuchařka pro děti

Když se v devadesátých letech u nás začaly vysílat první disneyovky, bylo to něco. Hlavní postavičky kreslených seriálů tehdy vtrhly na naše obrazovky a pak byly skoro všude. Kdo neměl na tričku či na penálu kačera Donalda, Daisy nebo Chipa a Dalea, byl zkrátka out. Není tedy divu, že když se na trhu objevila Kuchařka kačera Donalda zatoužily po ní i děti, kteří si v kuchyni neuvařily ani čaj. 

Jak se vařilo podle kačera Donalda

S Kuchařkou kačera Donalda ovšem toužili vařit i ti, kteří by jinak do kuchyně ani nezavítali. Však jim také kniha se spoustou obrázků s postavičkami od Disneyho poskytla i mnoho rad do jejich kuchařských začátků. Lákavě v ní vypadalo úplně všechno. I obyčejná jídla, po nichž by jinak děti ani moc nezatoužily, působila mnohem atraktivněji, když si na nich pochutnávali Dulík, Kulík a Bubík, dělala je babička Kačerová nebo je vyčarovala Magika von Čáry.

Každý recept byl navíc doplněn kratším příběhem. Děti pak nemohly odolat bramborovému salátu kačera Donalda, který byl prý nejlepší na světě, nebo oříškovým dortíkům, kvůli nimž Chip a  Dale zapomenuli i na takovou pochoutku jako jsou oříšky.  

Kuchařka, která se stala legendární

K přípravě mnoha jídel přemlouvaly děti své maminky, odvážnější caparti se pak mnohdy k nelibosti rodičů pokoušeli vařit sami, což mnohdy končilo kuchyní převrácenou vzhůru nohama. Ale za tu radost to stálo.

Zajímavé je, že si kuchařka udržela popularitu dodnes a lidé, kteří o ni v průběhu let nějak přišli, na ni vzpomínají s nostalgií. Ostatně důkazem je už to, že dnes knihu koupíte na bazarech za cenu pohybující se od 500 do 700 korun

Palačinky snů

A protože patříme mezi šťastlivce, kteří knihu vlastní, rozhodli jsme se z ní něco vyzkoušet. A co jiného by mohlo být lepší než palačinky, které se, dle doprovodného příběhu, dostaly i do snů housera France a získaly tak název Palačinky snů! Jak na ně?

Budete potřebovat: 3 vejce, ½ l mléka, ½ lžičky soli, 250 g hladké mouky, 2 lžíce minerálky, tuk na pečení, skořici a cukr nebo marmeládu nebo jablková povidla nebo kompot. 

  1. V misce rozšlehejte vejce, mléko a sůl. Po troškách přidávejte mouku, až vznikne hladké tekuté těsto, a nakonec přimíchejte minerálku.
  2. Na malé pánvi nechte rozpustit kousek tuku na první palačinku. Pro pečení je nutné použít teflonovou pánev, jinak na každou další palačinku potřebujete nový kousek tuku. 
  3. Na pánev nalijte trochu těsta, rozlijte jho opatrně do stran tak, aby rovnoměrně zaplnilo celou plochu pánve. Když je palačinka z jedné strany upečená, otočte ji obracečkou.
  4. Hotové palačinky dejte na talíř do předehřáté trouby, aby nechladly. Podávejte s oblíbenou přílohou. 

Zkušenosti redaktorky Hanky: 

  • Disneyovky jsem v porevolučních dobách přímo zbožňovala, hlavně Chipa a Dalea. V dětství mě vaření nebo pomáhání mamince v kuchyni sice moc nebavilo, ale z Kuchařky Kačera Donalda jsem chtěla vše vyzkoušet. O trochu méně to lákalo mojí maminku, ale k pár receptům jsem ji přemluvila. Ovšem Palačinky snů jsem vyzkoušela až nyní. 
  • Při přípravě těsta jsem postupovala přesně podle receptu, jen jsem obyčejnou hladkou mouku vyměnila za špaldovou, kterou jsem měla doma.
  • V těstě mě překvapilo, že se do něj dává poměrně hodně vajíček. Hotové těsto bylo také docela řídké. Krásně se však roztékalo po pánvi a palačinky se dobře obracely a nelepily se na pánev
  • Po osmažení byly krásně vláčné, jemné a nadýchané, za což vděčily minerálce.
  • Hotové palačinky jsem potřela klasicky marmeládou (měli jsme doma malinovou a jahodovou), dcera si samozřejmě vyžádala Nutellu
  • Recept mě zaujal a určitě je podle něj budu péct znova. Tyhle palačinky jsou zkrátka opravdu snové! 

Náš tip: Trochu jiné tradiční francouzské palačinky si můžete udělat i podle našeho video receptu

Na fotografie z přípravy palačinek i recept přímo z Kuchařky kačera Donalda se můžete podívat v naší fotogalerii

Fotogalerie - Vyzkoušeli jsme: Palačinky snů podle legendární Kuchařky kačera Donalda jsou prostě skvělé

Ukázat 9 fotografií

Recepty k tomuto článku

Mohlo by vás zajímat

Marie

Nejnovější recepty Více