Domácí vepřová šunka

Studená kuchyně Doba přípravy: 2 hodiny 105 názorů

Studená kuchyně Doba přípravy: 2 hodiny 105 názorů

Suroviny

1 kg vepřového masa (kuřecí, krůtí, králičí, atd.)
2 lžičky rychlosoli pragandy
cca 1dl vody

Postup přípravy receptu

 1. Připravíme si cca 1 kg masa (vepřové, kuřecí, krůtí, králičí, atd.), formu na šunku (šunkovar), 2 lžičky pragandy (rychlosůl) a cca 1 dl vody.

 2. Maso nakrájíme na kostičky, dáme do robotu na hnětení (zapneme), pomaličku přisypeme pragandu a postupně přilíváme vodu (maso nesmí ve vodě plavat – až se vpije do masa, přilijeme další drobek).

 3. Připravíme formu, do které jsme mezitím vložili igelit. sáček a až se kolem kousků masa vytvoří takové „blátíčko“, naplníme formu onou „hmotou“, kterou po uzavření dáme cca na 24 hodin do ledničky.

 4. Druhý den formu vaříme postupným zvyšováním teploty na 75°C. Od této doby vaříme zhruba 90 minut, kde by se teplota měla pohybovat v rozmezí zhruba od 75C do 80°C.

 5. Po uvaření formu vložíme do studené vody a šunku tím jakoby šokem zchladíme.

 6. Šunku z formy vyjmeme a dáme pořádně vychladit.

 7. Po úplném vychladnutí krájíme a podáváme.

Poznámka od kuchařky

Šunku lze vařit i v pomalém hrnci. Do syrové směsi lze přidat koření dle chuti, i pepř celý...Záleží na chuti každého z vás. Maso dávám do domácí pekárny jen na míchání, během kterého přidávám sůl a vodu. Když je nádoba na šunku plná, tak je dobré s ní trošku zabouchat o zem, aby maso sedlo a šunka se netrhala.

Komentáře k receptu Domácí vepřová šunka

 • Veronika.Hrozna Veronika.Hrozna

  BILKOVAI: Chci se zeptat , vložit do horké vody ten sáček se šunkou?

  Odpovědět

 • Jaromira18 Jaromira18

  Také jí dělám. Vařím ji při teplotě 80°C, při této teplotě odskakují ode dna bublinky, var šunce vadí. Vařím ji 2 hodiny od bodu varu. Nechám ji v nádobě vychladnout, pak ji potřu bílkem rošlehaným se sladkou paprikou a udím studeným kouřem pomalu 4-5 hodin. Je vynikající také z králíka.

  Odpovědět

 • Věra horvathová Věra horvathová(neregistrovaný)

  Domácí šunka je vynikající,taky ji dělávám..:-K:-K:yes::yes:

  Odpovědět

 • Roman Roman(neregistrovaný)

  Ivo: Šunka většinou pustí vodu, když se to přepískne s teplotou. Jinak, šunka vždycky pustí vodu, není to na závadu. Ovšem suchá jak cesta by být neměla. Ale: zase je potřeba si uvědomit, že někteří velkovýrobci dávají do směsí různé přísady, které dokážou v mase udržet co nejvíce vody. Pak dělá šunka dojem šťavnatosti, ovšem za ceny vysokého podílu vody.
  https://www.domaci-sunkovar.cz/

  Odpovědět

 • Ivo Ivo(neregistrovaný)

  Šunka mi po uvaření a vychladnutí pustila vodu a zdá se mi suchá, nějaká rada?

  Odpovědět

 • jura-p jura-p

  Květa:
  Ano, z prsíček je sušší, šťavnatější je ze stehen. Teplota stačí mezi 70 - 75 stupni C. Měřím vodu, není třeba propichovat šunku teploměrem. Vařím dvě hodiny od vyrovnání poklesu vložením šunkovaru, uvařené rychle zchladím pod tekoucí vodou, pak odpočinout v chladničce několik hodin. Podle chutí manželky jen trochu Pragandy, zbytek sůl do dvaceti gramů solí na kilo, lžička cukru, pár otočení mlýnkem s pepřem do směsi. Jinak nic.

  Odpovědět

 • Květa Květa(neregistrovaná)

  Dobrý den,
  dnes jsem si naložila maso na šunku tentokrát vepřové. Poprvé jsem ji dělala z kuřecích prsou a bez rychlosoli, byla výborná, jen trochu susší. Tak jsem zvědavá na tu vepřovou. Ono opravdu záleží na teplotě, mám šunkovar s vnitřním teploměrem, udržovala jsem teplotu v mase na 75 - 80 asi těch 90 minut.

  Odpovědět

 • Alex Alex(neregistrovaný)

  maris: děkuji, tu tam děda nikdy dřív nedával, zkusím to s tím :-):yes:

  Odpovědět

 • maris maris

  Alex: tu růžovou barvu dělá v uzeninách rychlosůl / nebo taky se říká řeznická sůl / , která se nyní prodává pod názvem Praganda, např. v drogeriích Teta. Autorka ji uvádí i v tomto receptu;-)

  Odpovědět

 • Alex Alex(neregistrovaný)

  Zdravím, chci se optat, dělám šunku doma několik let dle receptu mého pradedy řezníka. Bohužel vždy má šunka jakoby šedivou barvu a ne tu pěknou růžovou. Chuťově je výborna, ale vzhledově neee. Pradedy se už nezeptam kde celou dobu dělám chybu. Používám vepřové maso.

  Odpovědět

 • Karel Karel(neregistrovaný)

  chtěl bych se zeptat pokud dám šunkovar od teska do elekrické trouby na 80 stuňů nestane se s ním nic bylo by to výhodné nemusela by se hlídat teplota

  Odpovědět

 • mikmarka mikmarka

  Já dávám sůl 1 lžičku pragandy a jednu normální soli. Je jako na fotce. Jedla jsem i šunku bez rychlosoli , ale nedá se to srovnat. Bylo to jen vařené maso :-( Vím, píšete že je škodlivá, ale v obchodě ji koupíte mnohem hnusnější a škodlivější. A s rychlosolí, takže nelituji. :yes::yes::yes::-*:-* pro zdraví si dám mrkev a né šunku, tu jím pro chuť

  Odpovědět

 • Marie Marie(neregistrovaný)

  Děláme ji taky, ale rozhodně bez rychlosoli, je rakovinotvorná. Bez ní má sice šunka jinou barvu, ale rozhodně je zdravá.

  Odpovědět

 • Prpcek Prpcek

  od trouby: Touto cestou ti děkuji za inspiraci a návod "jak na to". :yes:

  Odpovědět

 • Prpcek Prpcek

  Luděk: Šunkovar Tescoma (jeho teploměr) měří přiloženým teploměrem teplotu vody vně šunkovaru. Ze zkušenosti vím, že teplota masa uvnitř šunkovaru dosáhne požadované teploty 75-85°C po cca 90 minutách. Až po dosažení této teploty (masa) se počítá čas na jeho tepelnou úpravu. Šunkovar, který používám já umožňuje měření "vnější" (to je ale nezajímavé), tak i "vnitřní" teploty masa v šunkovaru. Ty jsi měřil teplotu vody, nikoli teplotu masa a v tom je ten problém. :-D

  Odpovědět

Předchozí 1 2 3 4 6 7

Tématické fráze: šunka recept šunkovar recepty forma na šunku recept na šunku jak se dělá domácí šunka šunka šunka ze šunkovaru recept šunka ze šunkovaru šunkovar recepty do šunkovaru šunka z šunkovaru petr havlíček domácí šunka recept vepřová šunka šunkovač recept na šunku v šunkovaru vepřová šunka recept lis na šunku recept šunka dušena šunka recept recepty na šunku