Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Polévka je grunt. Z čeho všeho ji lze uvařit? Jaké polévky patří mezi nejoblíbenější?

Polévka je grunt. Z čeho všeho ji lze uvařit? Jaké polévky patří mezi nejoblíbenější?

Poctivá polévka je grunt, to už víme od našich babiček. Dokáže nás postavit na nohy, připravit žaludek na další jídlo, a pokud je opravdu hutná, snadno nahradí hlavní chod. Polévku můžete připravit téměř z čehokoliv, co najdete doma. 

Tradiční nejoblíbenější polévky 

Mezi tradiční neoblíbenější polévky se řadí hned několik stálic. Bývají to většinou takové ty hospodské, jako je frankfurtská, gulášová, bramborová, rajská, kulajda, zelňačka a česnečka. Oblíbené jsou i krémové polévky, a to zejména dýňová, brokolicová, pórková, hrášková nebo květáková. Chybět samozřejmě nesmí poctivý masový vývar

Méně obvyklé, ale skvělé polévky 

Mezi méně obvyklé, ale rychlé, jednoduché a skvělé polévky patří například: 

Více

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Zelňačka

Polévka je grunt a poctivá zelňačka k němu určitě patří. Zelí je plné vitamínů a pokud je ještě domácí, tak touto polévkou prospějeme svému zdraví. Tato polévka ze zelí, brambor, smetany a dobré klobásky nás zasytí i zahřeje, nejlépe chutná rozleželá druhý den.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Ucha

Ucha je tradiční rybí polévka pocházející z Ruska. Připravuje se z mnoha druhů lososovitých nebo treskovitých ryb,přidává se do ní kořenová zelenina, brambory, koření. Existují tři základní druhy této polévky. Bílá se připravuje z dravých ryb, černá z kaprovitých a červená z lososa a jesetera. Od naší rybí polévky se liší tím, že se nezasmažuje a je pouze čirá.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Ramen

Ramen je polévka založená na vývaru a nudlích. Vývar může být z jakéhokoliv masa nebo vegetariánský. Jsou známé dva druhy ramenu - udon a soba, podle druhu použitých nudlí. Ramen bývá doplněn masem, čajovým vejcem, houbami, mořskými řasami. Díky těmto surovinám se jedná o zdravý pokrm.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Oukrop

Je staročeská česneková polévka a říká se jí "vyprošťovák". Čím více česneku, tím má větší říz. Přijdeme jí na chuť hlavně při nepříznivém počasí a v čase chřipkových epidemií, kdy viry útočí. Česnek podporuje obranyschopnost organismu. Ve vroucí vodě uvaříme brambory s kmínem, přidáme vajíčko, utřený česnek a jako vložku použijeme kostičky chleba, opečené na sádle. Zelená petrželka doplní potřebné vitamíny.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Ovar

Ovar je tradiční pochoutkou při zabíjačce. Jsou to části méně kvalitního masa, které se vaří ve slané vodě, s přidáním koření a někdy kořenové zeleniny. Vaří se nejčastěji z hlavy, jazyku, plece, laloku, kolena. Podává se horký, s hořčicí, křenem a dobrým chlebem. Dalším produktem po vaření je i oblíbená ovarová polévka.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Minestrone

Minestrone pochází z Itálie,  jedná se o hustou zeleninovou polévu, která obsahuje cibuli, rajčata, fazole, mrkev, celer, ale i další zeleninu. Klasický recept není dán, zkrátka se použije a uvaří zelenina, která je v daném období k dispozici, někdy se doplní o těstoviny nebo rýži. Většinou se jedná o vegetariánské jídlo, ale někdy se do této polévky může přidat i maso.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Mléčná polévka

Mléčná polévka - jedná se o zcela obyčejnou a jednoduchou polévku, kdy se svaří osolené mléko, přidá se do něj kousek másla nebo jiného tuku a zavaří se do ní buď nudle nebo strouhání z hrubé mouky.  Vaří se dokud nezměkne, nakonec se přidá nakrájená petrželka.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Nové koření

Nové koření jsou sušené plody pimentovníku pravého (Jamajka), s kořennou až palčivou chutí, připomínající hřebíček, skořici, muškátový oříšek i pepř (někde je proto nazýván jamajským nebo hřebíčkovým pepřem). Použití nachází v omáčkách a polévkách, přidává se do uzenin, k zavařované zelenině, k nakládání nebo marinování masa.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kapustnice

Kapustnice (kapustnica) je tradiční slovenská hustá polévka z kyselého zelí, podle kterého dostala jméno (slov. kapusta je česky zelí). Recepty se liší podle regionu i příležitostí, pro kterou se polévka vaří. Ve sváteční vánoční kapustnici je kromě zelí také uzené maso, klobása a někde i sušené houby.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Hrášek

Hrášek je nezralý plod v lusku hrachu. Není to luštěnina, ale řadí se mezi zeleninu. Známe chutné sladké kuličky, které vylupujeme z lusků. Z hrášku připravíme lahodnou polévku, přidáváme jej do omelet, je chutnou přílohou k masu, hodí se do rizota, a osvěží i bramborovou kaši. K dipozici je celý rok, prodává se mražený.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Frankfurtská polévka

Tato polévka nepochází z Frankfurtu, ale název dostala podle frankfurtských párků, které se do ní přidávají. Jedná se o polévku svačinovou, která se nachází v mnoha bufetech. Vaří se z dobré cibulové jíšky, nejlépe připravené na sádle. Přidává se paprika, brambory, česnek, a nakonec osmažené plátky párků.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Gazpacho

Gazpacho, španělská zeleninová polévka, pochází z Andalusie. Podává se studená, nejlépe vychlazená. Snad každá jižanská rodina na ni má svůj recept, ale základ zůstává stejný - zelenina, nejlépe z vlastní zahrádky, a nesmí chybět dobře vyzrálá rajčata. Veškerá syrová zelenina se rozmixuje a dochutí, podává se ze skleněné mísy s opečenými krutony.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Čorba

Čorba  je známá a chutná polévka z Balkánu, vaří se z různých druhů masa a přidané zeleniny. Maso lze použít vepřové, skopové, telecí, jehněčí, drůbeží i rybí. Zelenina se přidává kořenová, dále rajčata a papriky, a nesmí chybět ani fazole. Hustá polévka se dochutí česnekem nebo bylinkami.

1 15 16 17 18 19

Další témata

Další recepty

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více