Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Rajčata jsou oblíbeným druhem plodové zeleniny. Sazenice je potřeba včas předpěstovat - s výsevy semínek začínáme již v březnu, aby v květnu byly narostlé silné sazenice, vhodné k venkovní výsadbě. Do skleníků nebo fóliovníků je můžeme vysazovat ještě dříve.

Pěstování rajčat není náročné a úspěch budou mít i začátečníci, pokud rostlinám poskytnou vhodné podmínky. Rajčata patří mezi choulostivé rostliny, kterým může uškodit příliš chladné počasí a vlhkost. Pro dobrou úrodu potřebují rostliny dostatečně výživnou půdu a dostatek vláhy.

Časté chyby při výsadbě rajčat

Co by měli začátečníci vědět, než vyrazí na zahradu s krásnými sazenicemi? Připomeneme si nejčastější chyby.

  1. Neotužilé sazenice: Před výsadbou je vhodné otužování, proto rostlinám často větráme, aby byly připravené na venkovní teplotu.
  2. Předčasná výsadba: Rajčata vysazujeme teprve když pomine riziko ranních mrazíků - obvykle po třech zmrzlých (Pankrác, Servác, Bonifác). Nevyplatí se výsadbu uspěchat, proto sledujeme předpověď počasí.
  3. Špatně zvolený den k výsadbě: Ideální den je, když je počasí sice teplé, ale obloha pod mrakem. Vhodný není sluneční úpal, ale ani chladné počasí. Většinou je nejlepší pozdní odpoledne, v noci se pak rostliny adaptují na nové stanoviště.
  4. Chybně zvolená odrůda rajčat: Musíme vědět, co kupujeme, jaké plody máme očekávat a jaké budou mít rajčata nároky (např. tyčkové, keříčkové, divoké).
  5. Špatně zvolené stanoviště: Rajčatům se dobře daří na osluněném místě, potřebují výživnou půdu (stejně jako další plodová zelenina) a dostupnost vláhy. Záhon musí být odplevelený a nakypřený.
  6. Příliš hustá výsadba: Rostliny jsou sice zatím malé, ale brzy narostou a bude potřeba mít mezi nimi dostatek prostoru k pohybu - ať už kvůli péči o rostliny i kvůli sklizni. Husté výsadby jsou navíc více ohrožené houbovými chorobami.
  7. Zanedbání opor pro rajčata: K tyčkovým odrůdám dáváme rovnou tyčky (např. spirálu). Keříčkové odrůdy sice nepotřebují tyčky a vylamování, ale záhony s nimi jsou méně vzdušné a uspořádané.
  8. Špatně provedené vysazení: Rajčata jsou velké rostliny a potřebují dobře zakořenit, proto je vysazujeme co nejhlouběji, až k prvním listům. Navíc je do zeminy vkládáme šikmo, čímž také pomůžeme rozrůstání kořenového systému.
  9. Nedostatek vláhyRajčata potřebují během ujímání dostatek vody. Kořeny zavlažíme ještě během zahrnování zeminy a pak po zahrnutí. V nejbližších dnech po výsadbě je často zaléváme - zásadně ke kořenům a nepoléváme zbytečně listy. Jakmile rostliny zakoření, zálivku omezíme, aby se rostliny více snažily natahovat kořeny a hledat vodu.
  10. Zanedbaná péče: Co nejdříve (někdy hned po výsadbě) začneme s vyštipováním (vylamováním) bočních výhonů tyčkových rajčat. Není dobré je nechat zesílit - rostliny se vedlejšími výhony zbytečně zeslabují a jejich plodnost se snižuje.
Sazenice rajčat zaléváme, a to nejlépe ráno, aby do večera rostliny oschly. Porost by měl být vzdušný a zbavený plevelů. Rostliny pravidelně vyvazujeme nebo "vtáčíme" do točeného drátu (v tom případě není nutné vyvazování). 
Když se úroda rajčat vydaří, můžeme plody mrazit, zavařovat nebo sušit na zimu. Oblíbený je rajčatový protlak, který má v kuchyni celou řadu možností využití.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky