Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Deset otázek a odpovědí na téma cukety. Na co se hodí mladé i starší cukety, jak je zpracovat a nejlépe využít
Zdroj: Pixabay

Cukety během léta, pokud mají dostatek vláhy a tepla, intenzivně narůstají a my hledáme ty nejlepší recepty na jejich zpracování. Díky své nepříliš výrazné chuti cukety snadno přijímají chutě, které pro ně zvolíme.

1

Jak dochutit cuketu? Jaké koření na cuketu?

Cuketa nemá sama o sobě příliš výraznou chuť, proto snadno přijme námi zvolenou chuť koření, kterým ji ochutíme. Např. při grilování skvěle chutná posypaná grilovacím kořením, výborně ho doplní česnekový prášek a kari. Cuketu lze připravit naslano i nasladko, pokaždé chutná skvěle.

2

Jak nakrájet cuketu na gril?

Cuketu nakrájíme na plátky i se slupkou. Použijeme mladou cuketu, která nemá slupku ještě tuhou a ani semena pevná. Na grilování lze cukety nakrájet i podélně. Podrobněji o tom, jak cuketu grilovat, píše náš další článek.

3

Jak zbavit cuketu vody?

Cuketu nakrájíme a posolíme. Necháme ji vypotit. Počkáme asi 15 až 30 minut, potom již cuketu můžeme dále zpracovat. Podrobnější postup, jak cuketu "vypotit", je v našem dalším článku.

4

Jak marinovat cuketu?

Před grilováním cuketu můžeme marinovat, aby lépe nasákla chutě koření a měla výraznější chuť.

5

Jak vydlabat cuketu?

Cuketu vydlabeme pomocí nože a pevné lžíce - učiníme tak buď v případě, že je potřeba odstranit tuhá semena, nebo když ji chceme připravit k plnění. V tom, jak zpracovat cuketu, poradí náš další článek.

6

Jak se pozná jedovatá cuketa?

O tom, jak je to s jedovatostí cukety, pojednává náš další článek.

7

Co uvařit z přerostlé cukety?

Přerostlé cukety musíme  nejprve oloupat, protože mají tuhou slupku, a odstranit jejich pevná semena. Zužitkujeme je např. na vaření cuketových pomazánek, na cuketové zelí i na cuketovou polévku.

8

Jak nastrouhat cuketu?

Cuketu nastrouháme buď na obyčejném struhadle nebo pomocí elektrického přístroje (robota). V případě, že se jedná o starší cuketu, musíme ji nejprve oloupat a odstranit tuhá semena. Jak zpracovat starší cuketu, poradí náš další článek.

9

Co s mladou cuketou?

Mladá cuketa má univerzální použití. Lze ji zpracovat naslano - můžeme ji vařit, dusit, péct, zapékat, smažit i grilovat. Připravujeme z ní cuketové placičky a oblíbený cukeťák na plechu. Cuketu můžeme použít i na pečení moučníků.

Jak připravit slaný cuketový koláč

10

Co připravit z cukety pro děti?

Děti mají velmi rády sladké chutě, obvykle je potěší sladké moučníky z cukety. Na moučníky se zvlášť dobře hodí žluté mladé cukety, které jim dají pěknou barvu a vláčnou chuť. Jaké moučníky upéct z cukety, poradí náš další článek.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více