Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Naše kuchařka 2 právě v prodeji!

Do obchodu

Správné marinování pomůže grilovanému masu ke křehkosti a lepší chuti. Poradíme, jak a čím lze marinovat
Pixabay

Marinády, které připravíme k nakládání masa před grilováním, maso okoření a zjemní. Tím se zkrátí doba přípravy a maso zůstane šťavnaté. V následujícím článku poradíme, jaké marinády můžeme vyrobit a jak je použijeme.

Jaké maso marinujeme

Marinujeme hlavně tužší nebo velké kusy masa. Tekuté marinády můžeme u hodně velkých kusů vpravit i injekčně, aby prostoupily celý kus a maso lépe zkřehlo.

Jak maso připravit

Maso nemáčíme. Pokud ho omýváme před naložením, osušíme ho důkladně papírovými utěrkami.

Do marinády na menší kusy nebo plátky nedáváme sůl, která vytahuje z masa vodu a maso by pak bylo suché. Raději maso solíme až po grilování.

Jak dlouho před grilováním marinovat

Záleží na tom, kolik máme času. Většinou maso namarinujeme 1-2 dny předem, uložíme do chladničky a vyjmeme hodinu před grilováním, aby neutrpělo teplotní šok. Když máme ale málo času, můžeme maso potřít marinádou třeba 2 hodiny před samotným grilováním. V tom případě necháme maso v pokojové teplotě, nedáváme chladit, aby marináda mohla lépe působit.

Jaké jsou marinovací směsi

Nejjednodušší je použít koupenou směs koření a smíchat ji s olejem. Ale ti, kdo mají vaření jako koníčka nebo chtějí mít kontrolu nad tím, co konzumují, si raději připraví svou marinádu.

Suché marinády (spíš jen kořenící směsi) důkladně vmasírujeme do masa, necháme odležet, v ten přípravy maso potřeme olejem, osolíme a grilujeme. Suché marinády jsou výhodné u velkých kusů masa.

Tekuté marinády se liší druhem koření nebo bylin. Aby maso zkřehlo, používá se něco kyselého, většinou citronová šťáva nebo suché bílé víno v rozumném množství. Hodně využíváme bylinky, v sezoně samozřejmě čerstvé. Do marinády pak můžeme dát cibuli, česnek, koření apod. Ze všech ingrediencí vytvoříme kašičku, kterou vmasírujeme do masa a necháme odležet. Nedáváme mnoho různých chutí najednou, hlavní je, aby chuť masa byla jen marinádou podtržená.

K jakému masu se hodí jaká marináda

Do všech marinád patří čerstvě mletý pepř.

V marinádě na hovězí maso neuděláme chybu s rozmarýnem, mátou, vínem, cibulí, česnekem, zázvorem apod.

Vepřové maso se dobře doplňuje s pivem, bílým vínem, kmínem, česnekem, cibulí, mletou paprikou, hořčicí, z bylin se saturejkou, šalvějí, rozmarýnem, majoránkou. Také kombinace medu, česneku a chilli je u vepřového osvědčená.

Drůbeží maso skvěle ochutí šťáva z citronu nebo pomeranče, jemná šalotka, mletá paprika, kari, med, bílé víno, z bylin rozmarým, tymián, oregano, bazalka.

Ryby potíráme až při grilování, předem marinujeme jen tučné ryby. Do marinády nezapomeneme dát citronovou šťávu, dobré je bílé víno, zázvor, paprika, drcený kmín, z bylin hlavně rozmarýn, kopr, petrželka.

 

Tento tip je užitečný  (5x)

Pokud se vám tip líbí  klikněte na tlačítko

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Iva Trhoňová

nově v eshopu

Do obchodu

Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e‑mailem. Vaše Marie Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům