Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pečení cukroví bylo vždy předností každé hospodyňky a mírou jejího kuchařského umění. Čím více druhů, tím lépe. V současnosti je možné cukroví koupit nebo si ho nechat upéct na zakázku - ale na vánočním stole prostě musí být.

Listopad a prosinec jsou tradičně ve znamení pečení cukroví. Téměř v každé kuchyni řinčí plechy, trouba sálá horkem, stůl je plný vykrajovátek a všude je mouka... Celým bytem se šíří báječné vůně pečeného těsta, oříšků a vanilky

1

Proč se peče vánoční cukroví

Vánoční cukroví se začalo připravovat v 16. století - nejprve v podobě hraček z těsta, které děti po svátcích snědly. V bohatých rodinách se připravovalo cukroví v dnešní podobě až na začátku 19. století. Přidávalo se do něj drahé koření. V chudých rodinách si vystačili s kořením a surovinami z domácích zdrojů.

2

Jaké jsou základní druhy cukroví

Je velmi mnoho druhů cukroví, ale jen několik základních druhů, které se pečou nejčastěji. Je to linecké cukroví, vanilkové rohlíčky, perníčky, kokosky, pracny (tlapky), zázvorky, plněné ořechy, vosí úly, čokoládové a kokosové cukroví, nepečené kuličky, plněné trubičky nebo linecké stříkané cukroví.

3

Z jakých surovin se připravuje cukroví

Před zahájením pečení musíme mít připravenou hladkou a polohrubou mouku, moučkový i krupicový cukr, strouhané ořechy, kokos, kakao, vanilkový cukr, rum, mléko, citrónovou kůru, perníkové koření a med, vajíčka, čokoládu a kvalitní máslo nebo tuk na pečení. Připravíme si také formičky a vykrajovátka, které budeme potřebovat.

4

Kdy se začíná péct vánoční cukroví

Jako první se musí upéct ty druhy cukroví, které potřebují rozležet - ty můžeme připravovat už v říjnu. Jsou to perníčky, zázvorky a polotovary připravené k naplnění. V listopadu pečeme linecké, ořechové a jiné cukroví, v prosinci pak pusinky a sněhové pečivo. Těsně před svátky plníme cukroví krémem a chystáme nepečené.

5

Jak velké mají být kousky cukroví

Kousky by měly být co nejmenší. I když je to pro kuchařku více práce, vypadají malé tvary esteticky a sníme jich méně, i když chceme každý druh ochutnat. Obecně platí, že každý kousek bychom měli sníst na dvě sousta, abychom si je vychutnali. Velké kousky se hodí spíše k odpolední svačince pro děti.

6

Kdy plnit a zdobit vánoční cukroví 

Pokud máme upečeny suché korpusy na cukroví, můžeme je začít mazat marmeládou a plnit na začátku prosince. V tu dobu už má být cukroví, obalované v cukru a máčené v čokoládě, v krabicích (vanilkové rohlíčky, išelské dortíčky). Dva týdny před Vánoci můžeme začít plnit krémem a vyrábět krémové cukroví (pařížské rohlíčky). 

7

Kdy změkne vánoční cukroví

Na změknutí a rozležení cukroví má vliv délka a způsob uskladnění. V papírové krabici se cukroví rozleží lépe než v plechové nebo plastové uzavřené dóze. Suché cukroví (zázvorky) musí být upečené jako první a do krabice vložené rozkrojené jablko jejich rozležení urychlí. Nejrychleji změkne cukroví s krémem, které do sebe natáhne jeho vlhkost.

8

Které cukroví se připravuje jako poslední

Jako poslední cukroví se připravuje nepečené. Obsahuje syrové máslo, které má při delším skladování tendenci žluknout. Všechny zbytky polámaného cukroví, krémů, úlomků čokolády a obalovacího cukru umeleme a vytvoříme spolu s máslem kuličky, které se následně obalí v oříšcích, kokosu nebo v čokoládě.

9

Jakou trvanlivost má vánoční cukroví

Cukroví je vhodné zkonzumovat do několika týdnů po upečení. Jako první sníme nepečené a krémové cukroví, které podléhá zkáze nejrychleji. Další přijde na řadu cukroví s nádivkami a marmeládou, které by mohly zplesnivět. Pokud cukroví zbyde, což se často nestává, můžeme ho vložit do plastové dózy a zamrazit

10

Jak a v čem skladovat cukroví

Použijeme papírové krabice, vystlané papírem, Plastové dózy nezavíráme, aby k cukroví proniknul vzduch. Plechové krabice jsou vhodné na uložení zázvorek a perníčků, které postupně nasávají veškerou vlhkost a měknou. Pozor - cukroví na balkóně prochází různými změnami počasí, proto se může stát, že bude vlhké a slepené.

V našem videoreceptu se podívejte, jak se připravují měkké marokánky s kandovaným ovocem a oříšky, máčené v čokoládě:

 

 

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více