Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak sušit cibuli po sklizni. Při správném postupu nám vydrží až do jara
Zdroj: Pixabay, Matthiasboeckel

Cibule se snadno pěstuje, nejjednodušší je pěstování ze sazečky. Po včasné jarní výsadbě dozraje do sklizňové zralosti v průběhu července, přibližně v polovině měsíce. Pak již zbývá jen ji sklidit, usušit a dobře uskladnit.

Sklizňovou zralost cibule snadno poznáme. Nať cibule začne zasychat a poléhat. Jakmile se položí, můžeme cibuli sklidit. Nesklízíme ale všechnu cibuli naráz, vytrháme vždy pouze ty, které už mají nať položenou, a během několika dnů sklidíme postupně i ostatní. Když na sklizeň z nějakého důvodu spěcháme, můžeme těm posledním trochu pomoci - nať jim položíme a asi za dva dny poté je také sklidíme.

Jak sušit cibuli po sklizni

Pěstování i skladování cibule je velmi snadné. Nepotřebujeme ji mrazit, zavařovat ani jinak zpracovávat. Stačí ji nechat dobře proschnout a poté uložit. Při dobré péči cibule vydrží až do jara.

  • Často se doporučuje nechat cibuli po vytrhání ležet ještě jeden až dva týdny na záhonu, ale pokud máme dostatečně velké místo pod převislou střechou, na které můžeme sklizené cibule rozložit, dáme je tam. Cibule potřebuje před uskladněním důkladně proschnout. 
  • Cibuli sušíme na suchém a vzdušném místě, rozloženou v jedné vrstvě. Občas jednotlivé cibule lehce rukou "provzdušníme" tzn. promícháme či protřepeme.
  • Cibuli můžeme sušit i svázanou ve svazcích a zavěšenou - pokud jí nepěstujeme mnoho, můžeme si s ní dát tu práci a posvazovat ji.
  • Po vytrhání z cibule nic neodstraňujeme - určitě neseřezáváme nať. Čas pracuje za nás a cibulová nať pomalu zaschne. Po 3–4 týdnech stačí rukou oddělit všechny zaschlé části. Jde to velmi lehce, uschlé horní slupky i nať pak stačí přejet rukou a snadno odpadnou.
  • Takto očištěná cibule vypadá krásně, ale hlavně je dostatečně trvanlivá a vhodná k uskladnění v chladnější místnosti, na suchém a vzdušném místě. Ideální je rozložení v jedné vrstvě na bedničkách. Cibule v nich občas promícháme a zkontrolujeme. Výjimečně může některá cibule při skladování začít hnít nebo plesnivět.
  • A jaké zvolit bedničky? Z bedniček s plným dnem nic nevypadává (žádné kousky cibulových slupek a žádný nepořádek), ale zase klasické bedničky zajistí cibulím lepší vzdušnost při skladování. 
  • Cibuli můžeme skladovat i zavěšenou ve svazcích nebo v rašlových pytlích (v jakých se i cibule prodává).

Cibule je důležitou a nepostradatelnou součástí našeho jídelníčku. Používáme ji syrovou i tepelně upravenou, dává tu správnou chuť různým salátům, pomazánkám, gulášům a dalším jídlům. Milovaly ji naše babičky a je důležitá i pro nás. Podle následujícího video-receptu můžete připravit cibuláčky, chutné a křupavé cibulové placičky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více