Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak zavařit maso? Poradíme 3 způsoby, jak konzervovat syrové, dušené nebo pečené
Zdroj: Pixabay

Zavařování masa je skvělý způsob, jak prodloužit jeho trvanlivost a mít ho dostatek k dispozici, když bude potřeba. Protože je již uvařené, hodí se k bleskové přípravě teplého jídla, ale můžete si ho dát třeba i jen s krajícem chleba.

Zavařování masa není v dnešní době příliš rozšířené. To je ale škoda, protože charakteristické chuti zavařeného masa nelze jinak docílit. Maso, které se vaří pomalu a dlouho ve vlastní šťávě, je dokonale měkké, má přírodní chuť a šťáva z něj je výtečná.

Zavařit můžeme maso syrové, dušené i pečené

Při zavařování je velmi důležitá čistota. Zavařovací sklenice i víčka musí být řádně umytá a opláchnutá horkou vodou.

  1. Syrové maso: Nakrájíme ho na kostky, osolíme, opepříme a dáme na 24 hodin do lednice. Druhý den natlačíme do sklenic, kde necháme 2–3 cm místo pod okrajem, a zalijeme 2 lžícemi převařené vody. Sklenice dobře uzavřeme a vložíme do zavařovacího hrnce, který naplníme horkou vodou 2 cm pod víčko. Zahřejeme na 100 °C a tuto teplotu udržujeme ještě 1,5 hodiny. Necháme vychladnout a po 24 hodinách sterilujeme při 100 °C ještě jednu hodinu. Po vychladnutí skladujeme v chladu a temnu. 
  2. Dušené maso: Krátce podušené, osolené maso vložíme do sklenic a zalijeme šťávou uvolněnou při dušení. Sklenice naplníme asi 2 cm pod okraj. Dobře utáhneme a opakovaně zavaříme
  3. Pečené maso: Očištěné a pokrájené maso osolíme, opepříme, můžeme přidat česnek, cibuli i další koření. Podlijeme vodou a pečeme do poloměkka. Naplníme do sklenic, necháme 2 cm místa a zalijeme výpekem. Dobře utáhneme a opakovaně zavaříme
 

Při zavařování masa použijeme víčka s červenou gumičkou, která jsou právě k tomu určená. Do masa lze přidat libovolné koření, podle vaší chuti, nicméně pokud se chystáte zavařené maso dál zpracovávat při vaření, může být koření spíše na škodu.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky