Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jelita jsou zabíjačkovou pochoutkou, kterou si často odnášíme domů jako výslužku. Víte, co všechno do nich patří, jak a do čeho se plní a jak se vaří? To vše si řekneme v tomto článku. Podívejte se na tradiční postup.

Do jelit patří ječné kroupy, proto se můžete setkat i s pojmem kroupáky. Jejich charakteristickou tmavě červenou až hnědou barvu jim dodá krev, která se přimíchává do směsi. Můžeme je jíst studené, ale často se také využívají v kuchyni k přípravě dalšího jídla.

Jak na výrobu jelit

Mistři řezníci umí plnit střívka holýma rukama. Ti ostatní si na pomoc berou narážečku nebo využijí nástavec u kuchyňského robota.

  1. Nejprve uvaříme kroupy, které je třeba napřed důkladně propláchnout
  2. Dále připravíme dobře propláchnutá střeva, která na jednom konci uzavřeme špejlí.
  3. Smícháme na sádle osmaženou cibulku, housku namočenou v krvi, nadrobno pokrájený nebo namletý ovar, vařené umleté plíce, syrová namletá játra, sůl, pepř, majoránku a mleté nové koření. Podle potřeby doplníme vývarem.
  4. Pomocí narážečky plníme směs do střívek, které uzavřeme špejlí. 
  5. Jelita "vaříme" těsně pod bodem varu při 90 °C po dobu 30 minut. Ta uvařená plavou krásně na hladině.
  6. Po uvaření je necháme vychladnout a spotřebujeme nejdéle do 3 dnů. Přebytky je možné také zamrazit.

Zabíjačka je bohatá na výrobu různých masových pochoutek. Jednou z nich je také tlačenka, kterou zvládneme připravit i doma. S postupem pomůže náš videorecept, ve kterém je výroba tlačenky ukázána krok za krokem.

 

Masopust

Masopust, který se lidově označuje jako ostatky, fašank, moravsky voračky, voráčí, končiny či obecně karneval, je svátek mezi Vánocemi a postní dobou. Masopust začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a končí na Popeleční středu, jejíž datum se odvíjí podle termínu Velikonoc. Během masopustu probíhají zabijačky.

S tématem Masopust souvisí:

Smažené vdolky | masopustní koblihy | masopustní šišky | jitrnice

Komentáře

MarieMala MarieMala

19. 2. 2024 14:29

JosefZeravicky: Dobrý den, děkujeme za popis Vaší zabíjačky, zde je hezky vidět, jak pasuje rčení "jiný kraj, jiný mrav". Přejeme krásný den :-)

JosefZeravicky

8. 2. 2024 11:31

DOBRÝ DEN, jelita si u nás v městečku Žeravice dělají dle tradice podobně, jen se vůbec nedává houska, která tam dle našich tradic nepatří, stejně jak játra, a už vůbec ne syrová. Naopak se cibulka osmaží na vnitřním sádle hned jak je vyjmuto a jemně , do zlatova z něj namleté oškvarky dobře promasí, aby jelito po upečení a rozkrojení se nevysypalo , ale lehce se lesklo a vytékalo. Ovar se využívá více do tlačenky a jitrnic, sem se jako ,,lepidlo, dává podle množství talířek uvařených a pomletých koží. Krev musí být dobře vymýchaní a bez takzvaných ,,cundrů,, , ty se vyhazují pro kočky a psa hned dokud je krev teplá. (někdo tu krev mixuje i s těma ,,cundrama,,) Hlavně se musí vše zalít poctivým a teplým vývarem, neb vše měl lehce prohřát , aby se sádlo nesráželo. a spolit. Je zásada, že krev se leje nejprve na kroupy, která na nich ulpí a pak až po promýchání se přidávají ostatní přílohy a špécie. Pokud je to opačne, krev se tam vyskytuje sama a kroupy jsou nebarevné.
Při vaření jelit musí být ,,kotelník,, ve střehu , voda by se měla jen lehce ,,válet, nikoliv vařit a lehounce v kotle mýchat a ty tenký jelita vydělávat pomocí kopistě a jen lehce jistit za špilek po chvíli jak vyplavou, jinak praskají. V tlustých střevách , jak jsou nahoře se ve vrchní části lehce propíchnou ostrým hrotem špilku, aby vyšel vzduch, nikoliv sádlo, neb by byly zase ,,sypací,, . Jelito je hotově uvařené, až když se do něj píchne, tak na špilku není znát neuvařená krev. Je také u nás zvykem, že se jak jitrnice, tak jelita při vaření (samostatně samozřejmě) počítají , aby SE TAM PAK NEMUSELO PÁTRAT, je li tam ještě nějaké a nebo roztržené. ,,Někdy se i stalo, že jich bylo vytaženo víc jak jich bylo vhozeno,, .

A na závěr, než se jitrnice i jelita začali nadívat, tak se sešli hlavní aktéři zabíjačky a koštovali a ,,mudrovali,, co přidat. Většinou jsem měl u sebe mladšího jinocha, který ještě nepopíjel alkohol, neb ten měl většinou podobnou chuť jako já a na jeho názor jsem bral nevětší váhu. Samozřejmě jsem mládež a měšťačky vždy v nějaké přípležitosti lehce pomazal krví na čele a nebo tváři. (to sem se ale musel podívat, jestli nemá na tváři ,,mejkap a podobně) . Dodnes na to v dobrém vzpomínají.
,,toš tada tak,,

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více