Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Naše kuchařka 2 právě v prodeji!

Do obchodu

Lipový květ krásně voní a přitahuje včely. Sušíme ho na čaj a vaříme z něj sirup
Pixabay

Jakmile začnou kvést lípy, šíří se kolem nich příjemná vůně, bzučí včelky a začíná léto. Květy si můžeme nasbírat a usušit, suší se velmi snadno. Také z nich můžeme připravit hustý sirup podle osvědčených receptů našich čtenářů.

Košaté mohutné stromy najdeme v parcích a alejích, často i na památných místech. Vonící květy rozkvétají v druhé polovině června a začátkem července, v závislosti na počasí. Sbíráme je po rozkvětu za pěkného počasí. Odkvétající květy již nesbíráme - obsahují méně účinných látek, navíc při sušení mají sklon k hnědnutí. Sbíráme celá květenství, která sušíme ve stínu na vzdušném místě, pouze v jedné vrstvě, aby se květy nezapařily a neztmavly. Pohodlné a snadné je sušení v domácí elektrické sušičce.

Na co se hodí lipový květ

Sušený lipový květ můžeme přidávat do čajových směsí. Používá se především při nachlazení. Pomáhá při pocení a působí léčivě při kašli. Pokud si lipový čaj osladíme medem, bude ještě lahodnější. Může se pít i dlouhodobě. Z lipového květu se připravují populární lipové bonbony proti kašli nebo hustý sirup

Lipové květy nejprve rozložíme, aby z nich odletěl drobný hmyz, pak je namočíme do vody s kyselinou citronovou a necháme 24 hodin luhovat. Poté je scedíme a tekutinu přivedeme k varu. Přidáme cukr a vaříme do zhoustnutí. Objem necháme vyvařit asi na polovinu. Získáme lahodný lipový sirup, který chutná podobně jako med.

Voňavý lipový med nám v zimě připomene krásné letní dny plné sluníčka. Můžeme ho vyzkoušet, stejně jako další bylinkové medy a sirupy.

 

Tento tip je užitečný  (21x)

Pokud se vám tip líbí  klikněte na tlačítko

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Nové knihy!

v našem eshopu

Do obchodu

Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e‑mailem. Vaše Marie Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům