Mrkev se řadí mezi nejpoužívanější a nejoblíbenější druhy zeleniny. Je přirozeně sladká a vhodná do těst na pečení drobného pečiva, koláčů, perníků i dortů. Pečivo, do kterého přidáme strouhanou mrkev, získá krásnou barvu, vláčnost a příjemnou chuť.
Důležitá pro naše zdraví
Mrkev prospívá našemu zraku i zdravé pokožce a zlepšuje naši imunitu. Je ceněná pro svůj obsah vitamínů a minerálů. I tepelně upravená mrkev je důležitá, získáme díky ní důležitý betakaroten. Dobře očištěnou mrkev najemno nastrouháme a poté ji vmícháme do těsta. Předá mu pěkné zbarvení a lehce oranžový nádech.
Mrkvové rohlíčky pečeme z jednoduchého mrkvového těsta. Žádný cukr se nepřidává. O kyprost a dobrou strukturu těsta se postará kypřící prášek a přidané vajíčko. Z těsta po odpočinutí tvoříme vhodné tvary, které plníme oblíbenou náplní. Kdo chce, tak si rohlíčky po upečení obalí ve směsi práškového a vanilkového cukru.
Koláče z našeho přehledu patří mezi mrkvové moučníky snadné na přípravu. Jemně strouhaná mrkev, citrónová kůra a vanilkový cukr jim dají tu správnou chuť. Po upečení je můžeme ozdobit citrónovou polevou. Do koláčů z mrkvového těsta se chuťově velmi dobře hodí mleté vlašské ořechy - snadno je vyloupeme podle našeho návodu.
Lité mrkvové perníky mají výbornou chuť díky perníkovému koření. Po upečení je potíráme povidly a zdobíme rozpuštěnou čokoládou nebo šlehačkou. Z mrkvového těsta pečeme také atraktivní zdobené řezy, které bohatě potíráme vanilkovým krémem se zakysanou smetanou. Můžeme vyzkoušet i nepečený mrkvový dort nebo zdravější mrkvové kostky.
Mrkev je celoročně snadno dostupná a levná zelenina. V našem jídelníčku by neměla chybět. Můžeme ji používat syrovou, ve formě šťáv nebo vařenou. Je oblíbenou a důležitou součástí mnoha polévek, příloh a různých jídel, jejichž výživnou hodnotu zvyšuje.
Komentáře