Ostružiník je skvělou volbou pro naši zahradu. Pěstování je nenáročné a úroda bohatá
Užitková zahrada přinášející různé druhy lahodného ovoce je skvělým místem pro rodinnou rekreaci. Na výběr máme nejen různé druhy, ale i odrůdy chutných ovocných druhů. Vyplatí se výsadby dobře promyslet a naplánovat, aby bylo stále co trhat a ochutnávat. Vybíráme chutné a kvalitní odrůdy, které netrpí příliš chorobami a neohrožují je škůdci. Dáme přednost odolným a nenáročným plodinám.
Přesně takové jsou i ostružiny. Připomínají sice svým vzhledem i způsobem růstu maliny, ale černé plody jsou proti malinám výrazně pevnější a trvanlivější. Na úrodu se můžeme těšit v druhé polovině léta. Sklizeň začíná v srpnu a často pokračuje ještě v září. Dokonce i na okrajích lesů a kolem cest rostou plané odrůdy ostružin. Jsou sice méně úrodné a jejich plody drobnější, přesto jsou velmi aromatické, zdravé a chutné.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Kvalitní sazenice ostružin
Péče o keře ostružiníku
- Při výsadbě ostružiníky vysazujeme hlouběji než rostly v kontejnerech nebo ve školce. Volíme slunečné stanoviště.
- Rostlinám se daří v dobře opracované a výživné půdě, vyhovuje jim rozleželý kompost a Cererit nebo NPK.
- Při déletrvajícím suchém počasí rostliny zaléváme.
- Mezi ostružiníky by měly být dostatečně velké vzdálenosti, které odpovídají konkrétní odrůdě. Odrůdy s poléhavými dlouhými výhony potřebují výrazně více místa než vzpřímené drobnější ostružiníky.
- Výhony dobře upevníme k oporám, jinak pod tíhou plodů poléhají a plody bývají napadány plísněmi (hlavně při vlhkém a deštivém počasí). Když výhony upevníme např. k drátěné opoře (dráty natažené mezi kůly), plody budou pěkné a zdravé.
- Péči o keře ostružiníků nám usnadní jejich výsadba kolem různých zdí a plotů, o které se výhony mohou dobře opírat.
- Ostružiníky můžeme uplatnit jako živé ploty, které oddělují části zahrady a přináší chutnou úrodu. Keře se hodí i do různých nevzhledných koutů zahrady, které by jinak zůstaly ladem, ale nevysazujeme je do stinných nebo přemokřených míst.
- Odplozené výhony odstraníme hned u země po sběru plodů (tj. na podzim). Nové (mladé) výhony na rostlinách ponecháme a až na jaře je zkrátíme podle potřeby, především o poškozené části.
- Okolí rostlin udržujeme bez plevelů a nakypřené, v tom nám výborně pomůže mulč. Vhodná je např. štěpka získaná z průklestu vlastní zahrady nebo sláma.
Ostružiny v naší kuchyni
Na závěr pro vás máme tip na pečený čaj, ve kterém ostružiny, stejně jako další drobné ovoce z našich zahrádek, najdou výborné uplatnění.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Desatero rad na téma ostružiny: Černé ovoce z lesa a ze zahrad dozrává už na konci prázdnin
Jak likvidovat plevel na zahradě. Poradíme, jak se ho úspěšně zbavit i bez chemie
Jaké ovoce použít do pečeného čaje? Záleží na naší fantazii a možnostech. Vyzkoušejte nejoblíbenější druhy
Komentáře