Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Ostružiník je skvělou volbou pro naši zahradu. Pěstování je nenáročné a úroda bohatá
Zdroj: Pixabay, Andrew Wilson

Užitková zahrada přinášející různé druhy lahodného ovoce je skvělým místem pro rodinnou rekreaci. Na výběr máme nejen různé druhy, ale i odrůdy chutných ovocných druhů. Vyplatí se výsadby dobře promyslet a naplánovat, aby bylo stále co trhat a ochutnávat. Vybíráme chutné a kvalitní odrůdy, které netrpí příliš chorobami a neohrožují je škůdci. Dáme přednost odolným a nenáročným plodinám.

Přesně takové jsou i ostružiny. Připomínají sice svým vzhledem i způsobem růstu maliny, ale černé plody jsou proti malinám výrazně pevnější a trvanlivější. Na úrodu se můžeme těšit v druhé polovině léta. Sklizeň začíná v srpnu a často pokračuje ještě v září. Dokonce i na okrajích lesů a kolem cest rostou plané odrůdy ostružin. Jsou sice méně úrodné a jejich plody drobnější, přesto jsou velmi aromatické, zdravé a chutné.

Kvalitní sazenice ostružin

Pro zahradní pěstování si vybereme silné a kvalitní sazenice osvědčených odrůd. Rozdíly v chuti odrůd jsou tak výrazné, že má smysl vysadit více druhů. Některé jsou lahodné a sladké, vhodné přímo k jídlu, jiné sice velmi úrodné, s velkými plody, ale na přímý konzum poměrně kyselé. Plody úrodných, ale kyselejších odrůd (mohutných beztrnných ostružiníků) také určitě využijeme, můžeme z nich připravovat marmeládu, používat je do pečených čajůdo některých moučníků a koláčů. Plody se také velmi dobře mrazí.

Péče o keře ostružiníku

Ostružiník není náročný na pěstování, ale aby přinesl dobrou úrodu, trochu péče mu prospěje.
  • Při výsadbě ostružiníky vysazujeme hlouběji než rostly v kontejnerech nebo ve školce. Volíme slunečné stanoviště.
  • Rostlinám se daří v dobře opracované a výživné půdě, vyhovuje jim rozleželý kompost a Cererit nebo NPK. 
  • Při déletrvajícím suchém počasí rostliny zaléváme.
  • Mezi ostružiníky by měly být dostatečně velké vzdálenosti, které odpovídají konkrétní odrůdě. Odrůdy s poléhavými dlouhými výhony potřebují výrazně více místa než vzpřímené drobnější ostružiníky.
  • Výhony dobře upevníme k oporám, jinak pod tíhou plodů poléhají a plody bývají napadány plísněmi (hlavně při vlhkém a deštivém počasí). Když výhony upevníme např. k drátěné opoře (dráty natažené mezi kůly), plody budou pěkné a zdravé.
  • Péči o keře ostružiníků nám usnadní jejich výsadba kolem různých zdí a plotů, o které se výhony mohou dobře opírat. 
  • Ostružiníky můžeme uplatnit jako živé ploty, které oddělují části zahrady a přináší chutnou úrodu. Keře se hodí i do různých nevzhledných koutů zahrady, které by jinak zůstaly ladem, ale nevysazujeme je do stinných nebo přemokřených míst.
  • Odplozené výhony odstraníme hned u země po sběru plodů (tj. na podzim). Nové (mladé) výhony na rostlinách ponecháme a až na jaře je zkrátíme podle potřeby, především o poškozené části. 
  • Okolí rostlin udržujeme bez plevelů a nakypřené, v tom nám výborně pomůže mulč. Vhodná je např. štěpka získaná z průklestu vlastní zahrady nebo sláma. 

Ostružiny v naší kuchyni

Plody ostružin jsou kvalitním a zdravým ovocem vhodným k přímému konzumu. Jsou skvělé na výrobu sirupů, kompotů, marmelád a džemů. Můžeme je kombinovat s jiným méně výrazným ovocem, ostružiny mu předají krásnou barvu a výraznou chuť. Ostružiny jsou vhodné do koláčů, kynutých knedlíků a lahodných moučníků. Používáme je na zdobení pohárů a kaší. Jsou skvělou volbou pro nepečené moučníky. Pokud vám tyto lahodné plody rostou na zahradě, dopřejte si je. Výhodou je, že se nemusí trhat tak často jako maliny, postupně totiž zrají do ještě lepší chuti, jen je nesmíme nechat přezrát.

Na závěr pro vás máme tip na pečený čaj, ve kterém ostružiny, stejně jako další drobné ovoce z našich zahrádek, najdou výborné uplatnění.

Máte zajímavé tipy, které používáte při pěstování ostružin? Budeme rádi, když nám je napíšete do komentářů pod článkem. Mohli by je ocenit i další čtenáři.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Nejnovější recepty Více