Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Chystáte se na perníčky? Jak je mít měkké hned po upečení
Zdroj: Toprecepty.cz

Perníčky se pečou celoročně, ale před Vánocemi přece jen víc. Na začátku adventu už nebývá tolik práce na zahradě a voňavé a chutné těsto příjemně provoní celý dům. Poradíme, jak na ně!

Historii a vývoj perníku najdete v našem článku o kousek níž

Těsto a způsob pečení se neustále vyvíjí i v současnosti. Protože v současné rychlé době a omezených bytových podmínkách má málokdo čas a prostory na dlouhé odležení těsta i hotových perníků, postupem doby se vyvinula těsta, která nepotřebují dlouho zrát a jsou měkká hned po upečení.

Mohlo by vás zajímat

Na svícny, chaloupky a jiné prostorové stavby ale přece jen potřebujete ten klasický perník, který drží tvar a je i trvanlivější.

Sladké pečivo tmavě hnědé barvy, jehož původní receptura se skládala z medu, mouky a pepře. Právě pepř dal vzniknout slovu perník, původně peprník. V dnešní době je typická směs skořice, hřebíčku,… Podívejte se na všechny perníčky.

Jak těsto připravit

Těsto na perníky je poměrně tuhé a připraví se smícháním tekutých složek, což je med, vejce, tuk a sypkých, to je mouka, kypřidla a koření. Kypřidlem je nejčastěji jedlá soda nebo amonium (cukrářské droždí). Směs koření si můžete namíchat sami a namlít nebo koupit už hotové umleté. Mouka se používá hladká pšeničná nebo můžete část nahradit žitnou moukou, perníčky budou chutnější i zdravější. Med ani tuk nesmí být horké, takže pokud je rozpouštíte, nechte je zchladnout, aby se horkým nespařila mouka. Těsto důkladně vyhněťte, zabalte do fólie a dejte do chladna (ideální je sklep nebo chladná místnost) zrát.

Jak jej rozválet a vykrájet

Těsto na perníky se rozvaluje na válu podsypané moukou na sílu stébla (= 3-4 mm). Pokud nechcete do těsta zbytečně zapracovávat další mouku, protože těsto pak praská, doporučujeme rozvalovat mezi dvěma mikrotenovými fóliemi. Formičky klaďte na těsto těsně k sobě, abyste měli co nejméně okrojků. Přeneste tvary na plechy potřené tukem nebo pokryté papírem nebo fólií na pečení. Pokud pečete perníky na výstavku, můžete nahřátý plech potřít včelím voskem. Perník bude víc vonět. Tvary můžete vykrajovat z plátu i ostrým nožem podle papírové šablony vlastního návrhu.

Jak perníčky péct a zdobit

Tvary pečeme v troubě vyhřáté na 170-180 °C. Hned po upečení je potíráme vejcem nebo žloutkem rozkvedlaným s trochou vody kvůli lesku. Tvary, které budeme celé pokrývat polevami, nepotíráme.

Perníčky, které mají zůstat po upečení měkké, nesmíme přepéct. V podstatě je pečeme jen, než se přestanou lesknout a zmatní.

Zdobíme bílkovou polevou pomocí papírových kornoutků nebo zdobícího sáčku, polevu můžeme barvit potravinářskými barvivy a snažíme se o vkusnost. Polevu můžete vyrobit sami (bílek je lépe přecedit a cukr několikrát prosít) nebo můžete na některém cukrářském e-shopu koupit tzv. Královskou polevu (glazuru), kterou jen promícháte s troškou vody a můžete hned malovat.

Upečené perníčky uložte v krabici s půlkou jablka, zabalte a dejte do chladné místnosti nebo na balkon. Jablko musíte kontrolovat a měnit.

Tipy pro výtvarné antitalenty

Kdo si netroufne na malování cukrovou polevou, může ozdobit těsto po rozválení reliéfním válečkem na marcipán, vykrájet a upéct. Také jednoduché pocákání upečených perníčků bílou a tmavou čokoládou vypadá docela dobře. Krásná a chutná jsou srdíčka slepená povidly a politá čokoládou. Nebo upečte perníkový závin, je moc dobrý a jednoduchý. Perníkové těsto nemusíte dokonce ani rozvalovat a vykrajovat. Vytvořte z něj ruměnky podle naší šikovné uživatelky, jsou skvělé!

Věříme, že s našimi tipy se vám perníčky už vždycky podaří. Příjemné pečení.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky