Jak připravit kaldoun a co se pod tímto tajemným názvem skrývá
Kaldoun, též kaldon, je tradiční polévka, která se podávala na sváteční tabuli za dob rakousko-uherské monarchie, když se pekla kachna nebo husa. Je to jíškou zahuštěný vývar z drobů a ořezů, doplněný o kořenovou zeleninu.
Univerzální recept na tuto polévku neexistuje, každá rodina si ji přizpůsobila podle svého, ale několik společných znaků bychom našli. Pojďme si shrnout, co všechno musí polévka obsahovat, abychom ji mohli nazvat kaldounem.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Kaldoun je tradiční svatomartinská polévka
Nejčastěji ji na jídelním lístku vídáme ve spojení se svatomartinskou husou, díky svým výživovým hodnotám by si ale zasloužila větší zájem kuchařek.
- Základem každého kaldounu je silný vývar z drůbků a ořezů. Použít se mohou drůbky kachní, husí, kuřecí, slepičí či krůtí. Chybu neuděláte ani zpracováním vnitřností a ořezů z králíka.
- K masu přidejte kořenovou zeleninu a koření.
- Vývar je nutné nechat probublávat alespoň 2 hodiny a průběžně sbírat pěnu, aby se nezakalil.
- Na másle osmažte na nudličky pokrájenou syrovou kořenovou zeleninu, cibuli a česnek. Až zezlátne, zaprašte ji hladkou moukou a chvilku restujte.
- Orestovanou zeleninu zalijte horkým vývarem, dochuťte solí a pepřem, pak nechte provařit.
- Můžete zjemnit smetanou a posypat nakrájenou petrželkou.
- Nakonec přidejte nudle nebo knedlíčky, které jste si uvařili zvlášť.
Pokud jste se rozhodli vyzkoušet tuto sytou polévku, můžete se inspirovat naším videoreceptem, který vás postupem povede krok po kroku.
Komentáře