Omáčky k naší české kuchyni nerozlučně patří, máme je velmi rádi a občas si je s chutí dopřejeme. Do našeho přehledu jsme vybrali ty nejtypičtější, na kterých jsme vyrostli, a které milujeme. Podáváme je hlavně s knedlíkem, bramborami, rýží nebo těstovinami.
Základem je často cibule zpěněná na tuku, někdy i s další zeleninou. Specifickou chuť jednotlivým omáčkám dává použité koření. Tradiční omáčky zahušťujeme moukou a smetanou, často jíškou.
Svíčková omáčka je královnou našich omáček pro slavnostní příležitosti. Výbornou chuť jí dává cibule a kořenová zelenina, typickým kořením je černý pepř, nové koření a bobkový list. Výborně k ní chutnají houskové knedlíky, kopeček brusinek, šlehačka a plátek citronu.
Tuto omáčku miluji děti i dospělí, má příjemně sladkou chuť a pěknou barvu. Dá se připravit z čerstvých nebo konzervovaných rajčat, rajčatového džusu (100%) a rajského protlaku. Ochutíme ji bobkovým listem, novým kořením, černým pepřem, tymiánem a skořicí.
Koprovka je typická letní omáčka, nejlepší je s čerstvým koprem, ale můžeme použít i kopr mražený a připravovat ji celoročně. Do koprovky lze využít chuťově výrazný vývar. Podáváme ji s vajíčkem nebo hovězím masem. Přílohou je buď knedlík nebo vařené brambory.
Ať už použijeme lesní (čerstvé, sušené, mražené) nebo kupované houby (žampiony, hlíva ústřičná), tato omáčka je lahůdkou. Výborná je s knedlíkem a bramborami, vhodnou přílohou jsou též noky, rýže či těstoviny. Kdo chce, podává s masem.
Papriková omáčka se připravuje s masem a smetanou (buď na vaření nebo kysanou), má lahodnou chuť a výborně chutná s knedlíkem. Do omáčky použijeme kvalitnímletou papriku (koření), jen tak bude výsledek perfektní.
Křenová omáčka je velmi rychlá a má opravdu říz. Základem je cibulová jíška, do které přidáme poctivý vývar, smetanu a dostatek nastrouhaného křenu. Podáváme s knedlíkem a na talíři posypeme ještě další čerstvou dávkou křenu.
Správnou chuť této omáčce dávají kyselé znojemské okurky, které do ní můžeme nakrájet nebo nastrouhat, můžeme přidat i malé množství plnotučné hořčice - omáčka je pak příjemně pikantní. Podáváme s knedlíkem nebo rýží.
Guláše lze uvařit v mnoha variantách - masové, zeleninové, luštěninové. Stejně tak můžeme vybírat z celé řady příloh. Všechny guláše výborně chutnají s pečivem. Podle našeho receptu s videem uvaříme krásně barevný zeleninový guláš.
Komentáře