Jak předejít tomu, aby chléb byl po upečení uvnitř vlhký? Stačí dodržet několik rad
Také se vám stalo, že chléb, který jste upekli, byl po nakrojení uvnitř vlhký, lepivý a působil jako nedopečený? Nepovedený chléb nám dokáže pořádně zkazit náladu. Lze tomu ale předejít.
Upéct dobrý chléb není úplně jednoduché. Je potřeba správně připravit a nechat vykynout těsto a další zádrhel nastává při pečení. Podíváme se na nejdůležitější příčiny, proč se vám nedařilo. Zvláště začátečníci by mohli některé rady potřebovat.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak na to, aby chléb nebyl po upečení vlhký
Pečení v pekárně nebo troubě (remosce) má různý postup, ale některé rady jsou obecné.
- Těsto připravíme podle spolehlivého receptu z kvalitních surovin a dodržíme poměr ingrediencí i postup.
- Je lépe těsto nechat vykynout o malinko méně (při pečení asi popraská) než ho nechat překynout. Překynuté těsto už nemá sílu vyskočit při pečení, kvasinky se vyčerpaly. Tím vznikne nízká vlhká placka. Popraskaná kůrka není nedostatek, ale vzhledový i chuťový bonus.
- Chléb pečeme prudce, aby udržel tvar bochníku a nevysušil se. Teplota pečení bývá udaná u každého receptu. U pekárny ji hlídá program, remoska má své maximum, troubu nastavíme na 250 °C, po 15 minutách snížíme na 200 °C.
- Doba pečení závisí na velikosti bochníku, většinou stačí 1 hodina. Hodně velké chleby pečeme až 1,5 hodiny. Upečený poznáme tak, že na spodní straně při poklepu „zvoní“.
- Upečený chléb vždy okamžitě položíme na mřížku, aby chladl ze všech stran, můžeme ho zakrýt suchou utěrkou, která případně vsákne páru.
- Bochník krájíme až po úplném zchladnutí zubatým nožem.
Častěji se nepodaří chléb ze žitného kvásku, to je už vyšší pekařská. Doporučujeme zpočátku péct jednoduché chleby z droždí nebo prefermentů a po získání zkušeností teprve vyzkoušet kváskové. Začátečníkům možná pomůže video na přípravu jednoduchého chleba bez hnětení.
Komentáře