Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

V posledním díle soutěže Peče celá země se peklo cukroví. A proč by taky ne? Cukroví už dávno nepatří jen na vánoční stůl. Tohle drobné voňavé sladké pečivo zpestří Velikonoce, svatební veselky, ale i jiné oslavy. A stejně jako si rádi dáme vánočku celoročně, pochutnáme si kdykoliv i na lineckém, pracnách nebo vosích hnízdech. Toprecepty vám, ve spolupráci s Českou televizí, teď nabízejí ty nejlepší recepty na cukroví od všech pěti finalistů soutěže.

Sladké mini dobroty

Finále Peče celá země se rychle blíží, o celkovém vítězi bude jasno již 9. března. Do té doby ovšem můžeme obdivovat umění hned několika účastníků soutěže. Ti v díle, který byl zaměřený na úkoly spojené s dětstvím a vzpomínkami, předvedli, mimo jiné, jak jim jde pečení cukroví. 

Každý z pěti finalistů měl v osobní výzvě připravit pět druhů vánočního cukroví po patnácti kusech. Sváteční pohodu ale neměli, jelikož před porotu s hotovými výtvory museli předstoupit za dvě hodiny.

Já jsem si to rozpočítal a zjistil jsem, že na jeden kus mám tři minuty,“ nechal se slyšet Vojta, který si na tuto výzvu přinesl formičky po prababičce. Ačkoliv se nikdo tradic držet nemusel, přece jen se mezi cukrovím objevily klasické druhy, ale v novém kabátku. 

Před kamerami tak zazářily Vojtovy kořeněné pracny, Romanovo citronové linecké nebo Terčiny pistáciové rohlíčky. 

A my jsme pro vás získali recept na jeden druh cukroví od každého finalisty. Velikonoce se blíží, a proto, slovy moderátorů pořadu Peče celá země, říkáme: Startujeme, pečte teď! 

Vojtovy starovodské kořeněné pracny

Ořechové pracny představují tradiční druh cukroví, které pekly už naše prababičky. Každá domácnost má svůj recept na trošku jiné pracny, a nejinak tomu bylo i u Vojty, byť klasické ingredience, jakými jsou ořechy a kakao, nevynechal. 

Pokud se rozhodnete pro výrobu pracen podle Vojtova receptu, na těsto na zhruba 17 porcí budete potřebovat: 50 g hrubě mletých lískových oříšků, 60 g krupicového cukru, 75 g hladké mouky, 60 g másla, 15 g holandského kakaa, 1 g mleté skořice, 0,5 g mletého hřebíčku a 0,5 g soli. Na dokončení: 0,1 g bronzového prachu v rozprašovači (není nutné)

Jak na to? Z daných ingrediencí vypracujeme hladké těsto, které zabalíme do fólie a necháme uležet v lednici. Poté plníme do forem a pečeme při 180 °C dozlatova, asi 8 minut. Po upečení vyklepneme z forem. Hotové pracny poprášíme metalickým prachem.

Pistáciové rohlíčky podle Terezy

Vanilkové rohlíčky představují pravý symbol českých vánočních svátků, ale v mnoha cukrárnách se prodávají celoročně. V každé domácnosti se dá najít osvědčený recept, který se vždy trochu odlišuje použitými surovinami. Zatímco někteří dávají přednost vlašským ořechům v těstě, další přidávají mandle nebo lískové ořechy. Tereza zvolila pistácie.

Na dvacet kusů delikátních rohlíčků budete potřebovat na těsto: 100 g másla, 125 g hladké mouky, 75 g pistáciové mouky (nebo jemně mletých pistácií), 1 g soli a 1 vanilkový lusk. Na dokončení: 40 g rumu, 50 moučkového cukru a 1 vanilkový cukr.

Jak na to? Utřeme máslo s cukrem, solí a semínky vydlabanými z vanilkového lusku. Přidáme prosátou mouku smíchanou s pistáciovou moukou. Těsto necháme vychladit a pak vmáčkneme do formiček na rohlíčky a pečeme na 170 °C asi 8-10 minut. Ještě teplé rohlíčky postříkáme pomocí rozprašovače rumem a obalíme ve směsi moučkového a vanilkového cukru. 

Romanovy citrónové linecké stromečky

Linecké cukroví je k dostání stále, ale na domácí nic nemá. Upéct si můžete, dle ročního období, tvary, které se tematicky hodí třeba i k jaru. Nejsou neobvyklá například linecká velikonoční vajíčka. Tak vyzkoušejte pro tentokrát Romanův recept.

Pro přípravu lineckého s citronovou vůní budete potřebovat na těsto: 150 g hladké mouky, 60 g mandlové mouky, 140 g másla, 68 g moučkového cukru a 1 žloutek. Na citronovou polevu: 100 g moučkového cukru, 1 lžíci citronové šťávy a ½ lžíce rumu. Na náplň: 50 g rybízového džemu.

Jak na to? Z mouky, cukru, másla, mandlové mouky a žloutku vypracujeme těsto. Necháme odležet a pak vyválíme asi 3 mm silný plát. Vykrajujeme tvary, které pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C dorůžova. Z moučkového cukru, rumu a citronové šťávy vymícháme hladkou polevu. Vždy dva tvary slepíme džemem a vrchní část namočíme do citronové polevy.

Perníčky jednoznačně patří mezi nejpopulárnějšími druhy cukroví. Prodávají se i během roku v obchodech a na poutích. Medové kořeněné těsto miluje většina z nás. A vsadila na ně i soutěžící Klára.

Na vynikající perníčky, které potěší chutě každého, budete potřebovat na perníkové těsto: 21 g másla, 45 g medu, 88 g hladké mouky, 1 g kypřícího prášku, ½ lžičky perníkového koření a 1 žloutek. Na švestkové nepečené těsto: 100 g sušených švestek, 60 g vlašských ořechů, 30 g povidel, 40 g slivovice , 30 g moučkového cukru, špetku perníkového koření a kapku citronu. Na povidlovou náplň: 150 g švestkových povidel. Na dekoraci: 40 g bílé čokolády.

Jak na to? Med a máslo rozpustíme, mouku smícháme s práškem a pak přidáme zbytek ingrediencí a rozpuštěné máslo a med. Vyválíme těsto a vykrajujeme perníčky. Ihned po upečení potřeme rozšlehaným žloutkem.

Všechny ingredience na švestkové těsto rozmixujeme a hmotu vyválíme mezi 2 pečícími papíry. Dáme na chvíli zmrazit a pak vykrajujeme stejné tvary jako u perníčků. Nakonec vykrojené perníčky pomažeme povidly a na ně pokládáme vykrojené švestkové těsto. Dozdobíme bílou čokoládou.

Malinové úly, jak je dělá Kristýna

Vosí hnízda, nebo chcete-li včelí úly, patří k nejčastěji vyráběným druhům cukroví u nás. Nejen proto, že se nemusí péct, ale především kvůli své skvělé chuti. Původní recept se může někomu zdát až moc obyčejný, proto můžete vyzkoušet ten od Kristýny, ta z úlů dělá skutečnou lahůdku.

Na netradiční verzi klasického cukroví budete potřebovat na linecký podklad: 150 g hladké mouky, 50 g moučkového cukru, 100 g studeného másla, 1 žloutek, 1 g soli a kůru z půlky citronu. Na piškoty do těsta: 26 g krupicového cukru, 6 g kukuřičného škrobu, 2 vejce, 13 g vody, 46 g hladké mouky, kůru ze čtvrtky citronu a 1 g soli. Na těsto: 90 g upečených piškotů, 107 g moučkového cukru, 45 g povoleného másla, 15 ml mléka, 20 g prachu z mrazem sušených malin a moučkový cukr na vysypání formičky na úly. Na náplň: 100 g povoleného másla, 5 g citronové šťávy a 20 g malinového pyré.

Jak na to? Všechny suroviny na linecký podklad smícháme do hmoty, kterou vyválíme na pomoučeném vále. Vykrajujeme kolečka nebo kytičky o průměru 2 cm. Pečeme 7 minut na 170 °C. Necháme vychladnout.

Pustíme se do piškotů. Z bílků, vody a cukru ušleháme tuhý sníh, do kterého jemně zamícháme žloutky, a nakonec hladkou mouku, kůru z citronu a škrob. Na plech, vyložený pečicím papírem, nastříkáme piškoty a upečeme dozlatova. Necháme vychladnout. 

Upečené piškoty rozmixujeme nebo rozdrtíme válečkem a smícháme s cukrem, máslem, mlékem a malinovým prachem. Vše uhněteme do jedné růžové hmoty.

Náplň vytvoříme tak, že máslo vyšleháme s citronovou šťávou a malinovým pyré. Dáme do cukrářského sáčku.

Teď do formiček na úly, vysypaných moučkovým cukrem, vmáčkneme růžové  těsto a uprostřed uděláme vařečkou otvor, do kterého nalijeme malinovou náplň. Celý úl položíme na oplatkulineckého těsta. 

Jak vypadají cukroví od soutěžících z Peče celá země zjistíte v naší fotogalerii:

Fotogalerie - Peče celá země - vánoční cukroví

Ukázat 14 fotografií

Náš tip: Vyzkoušejte třeba i velice snadné cukroví šlehačkové podle našeho video receptu:

Třetí řada Peče celá země

Peče celá země 2024 byla už třetí řadou oblíbeného soutěžního pořadu, který Česká televize zařadila do svého programu na začátku roku 2024.

Porotci, soutěžící a moderátoři Peče celá země 2024

Celkem v deseti soutěžních kolech poměřilo své pekařské schopnosti dvanáct účastníků. Třetí řada Peče celá země nabídla souboj učitelky, pracovníka v IT, hudebnice ze slavné rodiny i gymnazisty.  Jejich výkony hodnotili dva porotci - pekař a cukrář Josef Maršálek a cukrářka Michaela Landová. Moderování se chopili herci Tereza Bebarová a Václav Kopta.

Recepty k tomuto článku

Mohlo by vás zajímat

Marie