Jak na skvělou drobenku nejen na letní koláče? Sázkou na jistotu je poměr 2-1-1. Když jej dodržíte, moučníky budou božské
5. 4. 2024 Vaření
Drobenky je ozdobou mnoha koláčů bez ohledu na to, zda jsou malé kulaté, na plech, ve tvaru bochánku, z kynutého či křehkého těsta. Během chvilky z obyčejného koláče udělá něco výjimečného. Chcete-li si usnadnit práci, udělejte si jí při nejbližším pečení víc a pak si uskladněte na později.
Drobenka vylepší každý moučník
O drobence neboli žmolence by se dalo říct, že je takovým sladkým zázrakem. Hodí se na různé druhy koláčů i buchet, a to nejen na ty kynuté. Posypat jí můžete i záviny nebo třeba bublaninu a v dezertu crumble má dokonce hlavně roli, neboť spodní těsto chybí. Každému moučníku dodá na křupavosti a obohatí ho i o další chutě. Díky drobence pak konečný moučník krásně voní máslem a někdy i kořením, které se rovněž do drobenky mnohdy přidává.
Mohlo by vás zajímat
Co znamená 2:1:1?
Příprava drobenky není nijak složitá, stačí vlastně jen smíchat pouhé tři základní ingredience – mouku, cukr a máslo. Důležité je však zvolit správný poměr, aby měla drobenka tu správnou konzistenci. V případě drobenky je zkrátka třeba se řídit touto formulkou 2:1:1, která znamená jediné – na dva díly mouky dejte jeden díl másla a jeden díl cukru bez ohledu na to, jaké množství připravujete.
Úplně striktně se ale tímto pravidlem řídit nemusíte a případně je můžete trochu upravovat – třeba na koláč s hodně šťavnatým a kyselým ovocem je lepší přidat trochu cukru a také mouky, aby se vám drobenka úplně nerozmočila. Pokud byste do drobenky přidávali kromě mouky i mastnější ingredience jako třeba ořechy, uberte zase tuk.
Mohlo by vás zajímat
Jak udělat drobenku a jak ji skladovat?
Když už se do přípravy drobenky vrhnete, je lepší si udělat rovnou větší množství. Mít doma zásobu této sladké směsi, která se na koláči promění v křupavou dokonalost, se zkrátka vyplatí.
Nebudete se muset zdržovat její přípravou v případě, že byste zrovna nestíhali, navíc budete připraveni na případ, že byste náhodou třeba veškeré máslo použili do koláče a na drobenku by vám už nezbylo.
To, že lze drobenku uskladnit na později, je ostatně i dobrá zpráva pro ty, kteří nikdy nemají odhad a často se jim stává, že jí udělají až moc. A jak tedy drobenku připravit a uchovávat?
- Použijte například 200 g mouky, 100 g cukru a 100 g másla. Na drobenku je nejvhodnější hrubá nebo polohrubá mouka, drobenka se však dá udělat i z mouky hladké, jen už nebude tolik křupavá.
- Mouku lze případně nahradit mletými ořechy, rozmixovanými sušenkami nebo i zbytky starších sladkých moučníků (třeba mazanců nebo vánoček), kokosem čí mákem. Použít se ovšem dá i krupička nebo nasekané ovesné vločky.
- Cukr je možné dát krupicový, krystal i moučkový – s posledním jmenovaným už ale drobenka tak nekřupe. Místo běžného bílého cukru lze použít i tmavý třtinový nebo kokosový, s nimiž opět bude drobenka chutnat trochu jinak (lehce karamelově nebo bude mít kokosový nádech).
- Tuk se dá použít do drobenky klidně i jakýkoliv rostlinný, třeba kokosový, není to s ním ale úplně ono. Chcete-li udělat luxusní drobenku, neobejdete se bez másla. To používejte studené, abyste vytvořili opravdu žmolky a ne jen mazlavou hroudu.
- Drobenku můžete dochutit například vanilkovým cukrem, skořicí, ale třeba i perníkovým kořením. Na méně chuťově výrazný koláč bez ovoce se hodí také citronová kůra.
- Všechny suroviny je při přípravě drobenky nutné rychle promnout mezi prsty, aby vznikly větší žmolky. Drobenka hlavně nesmí být moc sypká.
- Přebývající drobenku můžete uložit do dobře uzavíratelných plastových krabiček nebo sáčků a uchovávat v mrazáku. Tam by měla vydržet až 2-3 měsíce, pokud bude dobře skladována a nedostane se do ní vlhkost.
- Po vyjmutí z mrazáku stačí drobenku jen chvíli nechat při pokojové teplotě. Během chvilky je připravena k použití.
Náš tip: Drobenkou dosladíte i tento vynikající letní ovocný koláč podle našeho video receptu. Pokud zrovna nemáte rybíz, klidně použijte jiné ovoce.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat