Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak připravit drobenku z oleje. I tradiční moučníky můžete připravit netradičně
Zdroj: Pixabay - congerdesign

Drobenka je vhodná k posypání ovoce na koláče. Lahodná krusta jim po upečení dodá sladkost, křupavost a úžasnou chuť. Drobenky je mnoho druhů - od klasické máslové až po variantu z oleje, kterou vás nyní naučíme. Její příprava je opravdu jednoduchá.

Drobenka (neboli žmolenka) je směs mouky, cukru a tuku, která se rozemne a sype na ovocný koláč ještě před pečením. Čím více je ovoce šťavnatější, tím více na ně dáváme drobenky. Nasaje do sebe přebytečnou vlhkost a chrání povrch ovoce před připálením. Po upečení se stává z drobenky křehká, křupavá krusta, bez níž si už ovocný koláč ani nedovedeme představit.

Co potřebujeme na drobenku

Naše babičky připravovaly drobenku z hrubé mouky, cukru a másla v poměru 2:1:1. My si tentokrát připravíme méně tradiční variantu, a to z oleje. Budete potřebovat tyto suroviny:

  • mouku a další suché složky - hrubá, polohrubá, kokosová, ořechová nebo špaldová mouka či mouka z mletých ovesných vloček, dále mák, skořice, mleté ořechy, případně perníkové koření
  • cukr - hnědý, třtinový, med, umělé sladidlo vhodné na pečení
  • tuk - olej klasický, kokosový nebo ořechový, dodá drobence jedinečnou chuť a vůni

Vyzkoušejte si připravit drobenku z následujícího videa, ale pro změnu místo másla a cukru použijte olej a med:

Drobenka k ovocnému koláči prostě patří. Ochutnejte místo té klasické olejovou variantu a uvidíte, že je stejně dobrá. Když přidáte místo obyčejné mouky špaldovou, bude určitě výživnější. A víte, že si drobenku můžete připravit dokonce do zásoby? Podívejte se do dalšího článku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky