Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

duben
1

Den kynutého těsta


Den kynutého těsta
Zdroj: Pixabay

Národní den

Kynuté těsto je velkou chloubou české kuchyně. Není se proto čemu divit, že má svůj den i v kalendáři, který připadá každoročně na 1. dubna. Oproti ostatním těstům dá sice trochu více práce, ale výsledek v podobě nadýchaného pečiva s křupavou kůrkou je prostě neodolatelný.

Kynuté těsto má dlouhou historii, která sahá až do 17. století, kdy se z něj vařily slané buchty z mouky, tekutých kvasnic, vajec a soli. V dnešní době již používáme droždí tuhé v kostce, nebo sušené. Výsledné těsto je přirozeně nakypřené a mouka je díky droždí snadněji stravitelná. Z těsta vaříme knedlíky, pečeme domácí slané pečivo, a především výborné sladké moučníky, které plníme oblíbenými náplněmi z tvarohu, máku, povidel, nebo z domácích marmelád. Příprava kynutého těsta může být pro někoho záludná, ale pokud dodržíme několik pravidel, rozhodně se ho nemusíme obávat. 

Jak na kynuté těsto

Správně nakynuté těsto vyžaduje naši péči i čas, avšak odměnou nám bude nadýchané voňavé pečivo, které se rozplývá na jazyku. Nejdříve si připravíme suroviny, které by měly mít pokojovou teplotu, aby nedošlo k případnému sražení těsta. U některých receptů, obzvlášť v případě, že nebudeme používat domácí pekárnu, připravíme nejdříve kvásek. Poté je potřeba naše ruční práce, kdy těsto pořádně prohněteme, aby bylo hladké a nelepilo se ke stranám mísy. Na pomoc můžeme využít domácí pekárnu, která těsto prohněte a nakyne. Těsto zakryjeme proti osychání a necháme dostatečně nakynout. Správné nakynutí poznáme vtlačením prstu do těsta, které se samovolně vrací zpět. Takto nakynuté těsto naplníme, vaříme, nebo pečeme dle chuti. 

Kdo by neměl promeškat Den kynutého těsta?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Marie

Po Út St Čt So Ne

    Marie

    Náhodný recept Zobrazit více

    Nejnovější recepty Více