Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

říjen
1

Mezinárodní den kávy


Mezinárodní den kávy
Zdroj: Pixabay

Mezinárodní den

Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. října. Kávu okusilo lidstvo poprvé před několika stoletími a v současné době podnikají kávová zrna pravidelně dlouhou cestu z tropické Afriky, Brazílie, Vietnamu, Kolumbie či Indonésie do snídaňových hrnků po celém světě.

S objevením kávy je spojeno mnoho mýtů a pověstí. Do Evropy se dostala díky benátským kupcům na přelomu 16. a 17. století. První kavárna na našem území byla údajně otevřena roku 1702 Turkem Achmetem. V Praze byla první kavárna otevřena o devět let později Arabem Giorgiem Diodatem Damascenem.

Mezinárodní den kávy ustanovila na 1. října International Coffee Organization v roce 2014. Účelem bylo oslavit kávu jako nápoj, zároveň upozornit na nelehkou situaci pěstitelů kávy a poukázat na spravedlivé podmínky mezinárodního obchodu s kávou.

Není nad šálek dobré kávy

Lidé nejčastěji vyhledávají kávu arabika a robusta. Káva má mnoho kladů – dokáže nabít energií, zahřát, udržet v bdělém stavu, ale hlavně je to skvělá příležitost pozvat někoho na rande, či jen tak posedět s přáteli či rodinou. Kávu si můžete vychutnat na mnoho způsobů. Víte například, jak se liší ristretto od espressa?

Ač máme kávu hlavně za nápoj, který nám dodá energii, ne vždy plnil jen tuto funkci. Starověké civilizace ji používaly jako platidlo, ostatně tuto funkci plnila také po druhé světové válce, kdy se stala nedostatkovým zbožím.

Kdo by neměl promeškat Mezinárodní den kávy?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Marie