Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jedněmi nenáviděné, druhými milované houby. Kdy rostou a jaké pokrmy jsou nejoblíbenější?

Jedněmi nenáviděné, druhými milované houby. Kdy rostou a jaké pokrmy jsou nejoblíbenější?

Houbaření spojené s procházkami lesem milují děti i dospělí. A co víc si přát, než domů donést plný košík voňavých hub, ze kterých budou báječná jídla. Kromě chuti také přináší zdravotní benefity - snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu, podporují imunitu, zbavují toxických zátěží a jsou prevencí proti rakovině tlustého střeva. Obsahují také provitamín A, vitamíny skupiny B (i B12), vitamín D, vápník, hořčík, fosfor nebo železo. Houby se navíc skládají z více než z 90% z vody, obsahují minimum tuku a nemají žádné kalorie. 

Kde a kdy rostou houby? 

Pravidlem je, že houby začínají nejvíce růst po velkých deštích (přibližně10 dní po nich) a následném teplém (ne však horkém) počasí. Kdy a kde houby rostou

  • Houby mají rády poklidné prostředí a zejména dostatek vlhkosti. Naopak, nemají příliš rády vítr a moc sucha. Zkuste proto hledat na místech v závětří a s optimální vlhkostí půdy. Tam, kde je podhoubí, rostou houby. 
  • Obecně houby rostou po celý rok, některé druhy i během zimního období. Ta pravá houbařská sezóna, kdy rostou nejoblíbenější druhy jedlých hub, však začíná někdy v květnu/červnu a trvá až do listopadu. 

Nejoblíbenější pokrmy z hub 

K nejoblíbenějším pokrmům z hub patří především houbové polévky a omáčky, smaženice, řízky, houbový guláš, slané koláče, ale i třeba karbanátky či houbový salát. Houby se také perfektně hodí k základu pod maso. A pokud milujete houbovou chuť, ale vadí vám jejich konzistence, můžete si snadno vyrobit houbové koření, a to jak drcené, tak i tekutý extrakt

 

 

 

Více

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Žampion

Žampionů existuje více druhů, některé z nich mohou být i jedovaté. Pečárka polní, také zahradní, jsou stopkovýtrusné houby z čeledi pečárkovitých. Poznáme je podle světlých plodnic. Žampiony se sbírají v přírodě, ale pěstují se i průmyslově, a proto jsou ke kuchyňskému zpracování dostupné po celý rok. Jsou vhodné na smažení, do omáček, lze je plnit a připravuje se z nich chutný krém.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Tibetská kefírová houba

První zmínky o kefírové kultuře pocházejí z doby před 5000 lety z Kavkazu. Tibetské houbičky jsou o něco menší než kavkazské, ale účinek mají stejný. Vkládají se do čerstvého mléka, v něm se spustí kvasný proces a mléko se začne měnit v kefír. Díky tomu vznikají zdraví prospěšné látky, při pravidelném pití ničí kvasinky a bakterie. Pomáhají odkyselovat organizmus, spouští ozdravný proces nejen střev, ale i celého těla.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Shiitake

Shiitake, houževnatec jedlý, je houba původem z východní Asie. Odedávna patří k nejcennějším medicinálním houbám, je to studnice antioxidantů. Říká se o ní, že je elixírem života a perlou mezi houbami. Její lahodná a kořeněná chuť se využívá i v kuchyni, shiitake se přidává do polévek a omáček, do závitků, rizota, též se jí ochucují různé saláty.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Lanýž

Lanýž je vřeckovýtrusná houba. Používali je již staří Římané, vařili je v červeném víně a jedli je s olivovým olejem. Vyskytují se v italských a francouzských regionech, a rostou v listnatých lesích, především tam, kde jsou duby. V gastronomii se používají na mnoho způsobů - připravuje se z nich olej, přidávají se do těstovin, na topinky, také se zavařují. Lanýže známe černé i bílé, bílé se konzumují syrové, tepelnou úpravou by se ztratila jejich chuť.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná je jedlá dřevokazná houba z čeledi hlívovitých. Žije od konce léta až do zimy na odumřelých kmenech listnatých stromů. Lze ji pěstovat průmyslově. Hlíva má všestranné použití v kuchyni, můžeme ji sušit i zavařovat. V Rusku ji připravují kvašenou, stejně jako zelí. Léčebné účinky jsou ceněné, hlíva  snižuje cholesterol, zvyšuje tvorbu červených krvinek a má protizánětlivé účinky.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Bedla vysoká

Bedla vysoká je houba z čeledi pečárkovitých. Houbaři je ceněná ke kuchyňskému zpracování. Používá se hlavně klobouk, protože třeň je tuhý. Nejčastěji z ní smažíme řízky, ale lze z ní připravit i guláš nebo dršťkovou polévku. Jsou různé druhy bedel, z nichž některé mohou být jedovaté.

1 8 9 10

Další témata

Další recepty

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více