Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vývar krásně zahřeje, zasytí a postaví vás na nohy. Jak ho mít co nejlepší?

Vývar krásně zahřeje, zasytí a postaví vás na nohy. Jak ho mít co nejlepší?

Vývar, ať už masový či zeleninový, slouží v jeho základní podobě jako polévka, avšak často se používá do jiných pokrmů, jako jsou jiné druhy polévek, různé omáčky či rizota. Kromě toho má ale vývar mnoho pozitivních účinků, neboť obsahuje velké množství živin, díky čemuž podporuje imunitní systém, hydratuje, podporuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu. 

Druhy vývarů 

Vývarů existuje celá spousta podle toho, jakou základní surovinu zvolíte. Vývar lze samozřejmě uvařit i z bujonu, ale nikdy to nebude to pravé ořechové. 

  • Masový vývar: Tento druh vývaru se připravuje vařením masa (vepřového, hovězího, kuřecího či králíka) ve vodě. Masový vývar může být použit nejen jako polévka samotná, ale také jako základ pro jiné polévky, omáčky a různé pokrmy.

  • Vývar z kostí: Získává se vařením kostí (vepřových a častěji morkových), obvykle s malým množstvím masa. Je bohatý na kolagen a želatinu, což mu dává lepkavou texturu. Používá se pro výrobu polévek a různých silných omáček.

  • Rybí vývar: Připravuje se vařením rybích kostí a ocasů ve vodě. Je klíčovou složkou rybích polévek, které jsou oblíbené zejména na Vánoce.

  • Zeleninový vývar: Tento druh vývaru je vegetariánský a připravuje se vařením různých druhů zeleniny, bylinek a koření ve vodě. Slouží nejen jako polévka samotná, ale i jako základ pro vegetariánské a veganské polévky, omáčky a rizota.

Základem je dlouhé vaření 

Základem pro kvalitní vývar je dlouhé vaření (co se týče masových vývarů a vývarů z kostí). Vaří se na mírném plamenu, žádné zběsilé bublání, a to opravu několik hodin. Celková délka pak závisí na druhu masa, hovězí bude potřebovat déle než kuřecí. Ideálním pomocníkem je například pomalý hrnec, který zaručuje skutečně kvalitní vývar. 

Více

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Demi-glace

Demi-glace je velmi silný hovězí, telecí nebo drůbeží vývar. Používají jej často profesionální kuchaři k zesílení masové chuti. Jedná se o velmi dlouze tažený vývar z kostí a zeleniny, zredukovaný na hustotu sirupu. Může se zamrazit. V domácích podmínkách lze využít tvořítka na led, vývar je potom kdykoli k dispozici.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Consommé

Consommé je extra silný, neboli dvojitý, vývar z kostí, zesílený přidáním masa a zeleniny. Pokud se připravuje z hovězí oháňky, říká se, že je silný jako noha od kulečníku. Aby byl čirý, cedí se přes plátýnko, a čistí se za pomocí bílků. Tento vývar nás zahřeje, a zároveň má i léčivé účinky.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Degrasírování

Degrasírování  je odstranění tuku z povrchu tekutiny, např. ze silných vývarů nebo masových výpeků. Pokrm zchladíme a tuk pak sbíráme lžící. Pokud je tuku málo a pokrm je ještě teplý, můžeme použít i papírový ubrousek, do kterého se tuk snadno vsákne.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Bouilon

Bouilon je silný masový nebo zeleninový vývar, nejčastěji oba dohromady. Někdy se tak nazývají polévky, u nichž je vývar hlavní složkou. Kvalitní vývar se připraví pomalým vařením, kdy tekutina pouze jakoby "perlí". Do masového vývaru se přidávají i kosti ze žeber, morkové, skelety z drůbeže. Vkládají se do studené, méně osolené vody. Vývary či bujóny se vyrábějí i průmyslově - v pevném nebo gelovém provedení, mohou být různých druhů, např. slepičí nebo hovězí.

1 4 5 6

Další témata

Další recepty

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více