Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Polévkové fígle: Osvědčené rady, jak zvládnout domácí nudle i perfektní knedlíčky
Zdroj: Pixabay.com, IavBalk, Pixabay License

Polévka je grunt, říkávaly už naše babičky a rozhodně měly pravdu. Tahle nezbytná součást jídelníčku umí zasytit, prohřát a dodat potřebné živiny. Do polévky navíc šikovná hospodyně může spotřebovat poměrně velkou část zbytků z jiného vaření. Mrkněte na tipy a triky, které se vám budou při vaření polévek rozhodně hodit.

Co s přebytečným vývarem?

Někdy se stane, že to s množstvím polévkového vývaru tak úplně nevychytáte a dost ho zbude. Rozhodně ho nevylévejte, protože se dá dobře uchovat. Buď ho rychle zchlaďte a v lednici vám takto vydrží minimálně tři dny, anebo ho zamrazte a můžete jej používat další tři měsíce, například místo kupovaného bujónu. Kromě polévky se vývar hodí na podlévání masa při pečení, je vynikající do rizota, dodá chuť dušeným masovým pokrmům a pokud ho dobře zredukujete, můžete s ním vykouzlit i skvělé omáčky. Nemusíte vyhazovat ani zeleninu z vývaru. Nakrájejte ji na kostičky a přidejte do těstovin, připravte z ní zeleninové placičky nebo s ní doplňte mleté maso třeba při výrobě pirohů.

Domácí nudle

Asi nemá smysl se přít o to, že domácí nudle jsou zkrátka chuťově někde úplně jinde než ty, které přinesete z obchodu. Nehledě na to, že vám neudělají takovou díru do peněženky, tedy pokud do regálu v obchodě saháte po těch kvalitních. Jenže co dělat, když se v kuchyni zas tak moc neotáčíte a výroba domácích nudlí klasickým způsobem je pro vás něco jako vysoká kuchařská škola? Tenhle problém dá vyřešit poměrně snadno. Stačí, když si z hladké mouky, vejce a soli připravíte hustší těsto, které přendáte do cukrářského sáčku a jakmile se polévka začne vařit, hmotu budete pomalým krouživým pohybem vymačkávat do vody tak, aby vznikaly dlouhé tenké "čáry", tedy nudle. Pokud nemáte cukrářský sáček, vystačíte si i s pevným igelitovým pytlíkem, kterému stačí ustřihnout špičku. Po přibližně pěti minutách jsou nudle hotové a můžete polévku podávat.

A tohle znáte?

Milujete polévku s játrovými knedlíčky, které se vám ale při vaření často rozpadají? Nevadí, i tady je celkem snadná pomoc. Před zavařením do polévky je totiž stačí asi hodinu nechat zatuhnout v lednici. Dali jste málo zeleniny do polévky a přijde vám teď řídká? Není nic snadnějšího, než ji zahustit rozmíchaným vejcem. Milujete bramboračku, ale sušené houby vám dělají neplechu v zažívání? Nevhazujte je hned do vařící se polévky, ale nejprve je samostatně povařte v mléce. Budou tak stravitelnější a navíc získají jemnější chuť. Ujela vám ruka se solí? Vhoďte do polévky nakrájenou bramboru, která přebytečnou sůl do sebe natáhne.

Témata: babské rady, rady a tipy, vývar, polévka, jak na vývar

Recepty k tomuto článku

Komentáře

Ke článku nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář


Související obsah

Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e-mailem. Vaše Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům