Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

8 tipů pro zahušťování polévek a omáček: Vyzkoušejte to s námi
Zdroj: Pixabay, hiking333

Správné zahušťování polévek a omáček je důležitou disciplínou české kuchyně. V případě, že uvaříme omáčku příliš hustou, stačí ji s citem naředit. V opačném případě je to složitější. Když se budete držet jednoduchých tipů, zvládnete zahušťování na jedničku.

Někdy je potřeba polévku či omáčku zahustit. Ne vždy tím ale docílíme omáčky, která je chutná a hustá tak akorát. Přinášíme vám nejčastější chyby při zahušťování, kterým se lze jednoduše vyhnout. Už nikdy nemusíte chybně zahuštěnou omáčku či polévku vyhazovat, poučte se z níže vypsaných chyb.

Tipy pro zahušťování omáček a polévek

Poradíme, jaké jsou časté chyby při zahušťování polévek a omáček, jak se jim vyhnout?

  1. Přílišné množství jíšky je častou chybou. Raději přidávejte jíšku po menších dávkách a mezi jednotlivými dávkami dělejte přestávky k provaření a ochutnání.
  2. Horká jíška se musí vždy rozmíchat ve vlažné či studené tekutině. A naopak, pokud máte jíšku již vychladlou, rozmíchejte ji v tekutině horké.
  3. Smetanové omáčky se zahušťují bešamelem, tedy jíškou s mlékem.
  4. Zahušťování žloutky má své pravidlo, a to, že se nesmí vařit, aby se nesrazily. Tuto zkušenost využijete také k přípravě holandské omáčky.
  5. Delší vaření po zahuštění škrobem je další chybou. Při delším vaření totiž začnou pokrmy řídnout. Taková jídla tedy není vhodné ani ohřívat.
  6. Hrudky v omáčce jsou nevzhledné, ale také kazí chuť celého pokrmu. Rozmíchejte si vždy jíšku zvlášť v hrníčku či misce a lijte ji do omáčky přes síto.
  7. Dostatek času potřebujete při zahušťování lněnými a chia semínky. Časem totiž nabydou více, než když jich ve spěchu dáte větší množství. To samé platí i u psyllia, přírodní vlákniny. 
  8. Chcete-li zahušťovat zeleninou, volte takovou, kterou omáčka obsahuje. Neutrální chuti zahuštění skvěle docílíte nastrouhanou cuketou, cibulí nebo bramborou. 

Jaký typ zahušťování praktikujete vy? My fandíme redukci tekutiny, tedy delšímu povaření omáčky při nižší teplotě, aby se docílilo vypaření přebytečné tekutiny.
Pro inspiraci se podívejte na video-recept k přípravě houbové omáčky podle Jitky. Dobrou chuť.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky