10 potravin pro rychleji rostoucí a zdravé vlasy

14. 1. 2021 16:02

Zdraví Marie Pokorná

Zdroj: Unsplash.com, Element5 Digital Zdroj: Unsplash.com, Element5 Digital
Která žena by netoužila po zdravých a krásných vlasech? To, zda se hříva leskne, je pevná, pružná a dlouhá, ovlivňuje několik věcí. Některé změnit nemůžeme, jiné ano - jednou z nich je totiž kvalitní výživa. Které potraviny pomáhají vlasům rychleji růst?

Jak na dlouhé vlasy?

Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou korunou ženy. Smog, stres, špatná životospráva, ale i časté upravování a barvení mohou způsobit, že jsou vlasy křehké, bez lesku, lámou se a někdy se dokonce může zdát, že vůbec nerostou. To ale není pravda - vlasy rostou stále, zdravému člověku průměrně o 1,25 cm měsíčně a zhruba o 15 cm za rok. Kam až dorostou, to ovlivňuje několik faktorů. Jedním z nich je genetika, s tím samozřejmě nic neuděláme. Dalším je věk, s tím se také hýbat nedá, ale stejně důležitá je i zdravá výživa, a v té už se můžeme zařídit podle svého. Ostatně, špatný jídelníček může způsobit vypadávání vlasů, tak proč by je ten dobrý neměl posílit?

Ačkoliv výrobci kosmetických přípravků a doplňků stravy trvdí opak, zázračný šampoň nebo tabletka, po kterýcg by vám během týdne vyrašila hříva hodná princezny Zlatovlásky, bohužel neexistují. Ale pravidelná, i když ne přílišná péče o vlasy tomu může napomoci, obzvlášť, pokud v kombinaci s ní pravidelně jíte dostatek následujících potravin. Právě ty totiž na růst a zdraví vlasů mají opravdu skoro magický vliv, protože vlasy vyživují zevnitř, a jen takové mohou spokojeně růst do délky...

Zažene upíry i bakterie. Česnek je zázračné přírodní antibiotikum

Zažene upíry i bakterie. Česnek je zázračné přírodní antibiotikum

1. Vejce

Vejce jsou často součástí receptů na domácí vlasové masky a je pro to důvod. Kromě toho, že jsou bohatým zdrojem bílkovin, vejce obsahují také biotin, který je nezbytný pro pevnost a pružnost vlasů a rovněž pro produkci vlasového proteinu keratinu. Obecně je pro vlasy dostatečný příjem bílkovin kruciální, protože vlasové folikuly jsou rovněž tvořeny především proteiny.

2. Lesní plody

Borůvky jsou plné antioxidantů, jahody zase obsahují mnoho vitamínu C, který podpoduje tvorbu proteinu kolagenu. Ten pomáhá proti stárnutí nejen vlasů, ale i pleti. Céčko také podporuje vstřebávání železa z přijaté potravy do organismu, a to je pro růst vlasů rovněž nezbytné.

3. Špenát

Když jsme u toho, kde vzít to železo? Ve špenátu, samozřejmě! Ten kromě železa obsahuje také důležité vitamíny A a C.

Na štíhlý pas platí pták! 3 snadné a chutné recepty z krůtího masa, díky kterým zhubnete

Na štíhlý pas platí pták! 3 snadné a chutné recepty z krůtího masa, díky kterým zhubnete

5. Batáty

Vitamín A je se zdravím vlasů často spojován. Tělo si jej vyrábí z betakarotenu, který najdeme v bátatech nebo-li sladkých bramborách.

4. Losos

Co ještě je pro lesk vlasů důležité? Omega-3 mastné kyseliny, které, jak jistě víte, je nejlepší přijímat v podobě tučných ryb, například lososa. Dobré jsou ale také makrely nebo sledi.

6. Avokádo

Pokud jste vegetarián nebo vegan, zdravé tuky a omega-3 mastné kyseliny musíte získávat z rostlinných zdrojů. Tím vůbec nejlepším je avokádo, které zároveň obsahuje cenný antioxidant - vitamín E.

Mýty vs. fakta: K čemu je dobrý přerušovaný půst?

Mýty vs. fakta: K čemu je dobrý přerušovaný půst?

7. Oříšky a semínka

Vedle avokáda můžeme doporučit také konzumaci ořechů, především mandlí, a semínek. Rovněž v nich najdeme vitamín E, dále ale také třeba vitamín B a pro pevné vlasy a nehty důležitý zinek.

8. Červená paprika

Červené sladké papriky obsahují mnoho vitamínu C a A.

9. Fazole

Ve starých dobrých fazolích najdeme kromě bílkovin také železo, zinek a biotin. Tato luštěnina tedy ve významném množství obsahuje vše, co pro krásné vlasy potřebujeme.

Červená na hubnutí, černá proti stárnutí: Zkuste snadné čočkové recepty pro štíhlou linii

Červená na hubnutí, černá proti stárnutí: Zkuste snadné čočkové recepty pro štíhlou linii

10. Sója

Ačkoliv se jedná o poměrně mladý výzkum, vědecké experimenty ukazují na to, že spermidin umí prodloužit fázi aktivního růstu lidského vlasu a tím pádem i urychlit jejich celkové nabývání na délce. Zkusit to můžete - spermidin najdete například v sóje.

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej svým přátelům!

Sdílet na Facebooku Poslat emailem

Ke článku nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář