Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak na skladování borůvek
Zdroj: se souhlasem Martina Adamušky, Toprecepty, recepty73/koláž Toprecepty

Borůvky lze skladovat mnoha způsoby od mražení přes zavařování kompotu až po borůvkový džem či sušené plody. Jak si ale co nejdéle užít čerstvé borůvky? Zeptali jsme se Martina Adamušky, majitele borůvkové farmy v Postoupkách, jak jejich trvanlivost prodloužit na maximum.

Jak dlouho trvá sezóna borůvek?

Při optimálních klimatických podmínkách a v závislosti na lokalitě na borůvky můžeme v lese narazit od začátku července do konce srpna. Na borůvkových farmách, které jsou uzpůsobeny i zhoršenému počasí, je sezóna zpravidla minimálně o 2 měsíce delší (červen-září), zde však nepořídíte ty klasické malé plody, ale kanadské borůvky, které jsou větší a také odolnější.

Oslovili jsme majitele Borůvkové farmy Postoupky Martina Adamušku, který se podělil o své zkušenosti se správným skladováním čerstvých borůvek pro jejich maximální dobu trvanlivosti.

Ošetření borůvek po sběru

Prvním krokem k zachování kvality čerstvých borůvek, které nejsou určeny pro okamžitou konzumaci, je přebrání a vyhození poškozených kusů, které podléhají rychlé zkáze a přenášejí bakterie na všechny ostatní plody. Samotné přebírání má však také svá rizika. S borůvkami se musí zacházet šetrně, aby se neotlačily, a také při maximální čistotě rukou a okolního prostředí.

U kupovaného ovoce včetně toho drobného se můžete setkat i s voskovým povlakem, který je zdraví neškodný a slouží pro prodloužení čerstvosti a zvýšení odolnosti při transportu. „Voskový povlak před skladováním neotírejte, snažte se borůvky co nejméně „ochytat“ a omytí vodou provádějte až těsně před konzumací,“ radí Martin Adamuška a dodává: „Pokud borůvky umyjete a následně chcete skladovat, je potřeba je co nejlépe osušit.“

Vlhkost totiž tvoří příznivé prostředí pro množení bakterií a její eliminací můžete prodloužit trvanlivost borůvek až o několik dní.

Optimální podmínky pro skladování borůvek

Podle majitele borůvkové farmy by obecně všechny druhy borůvek, ať už se jedná o ty přinesené z lesa, natrhané na zahrádce, z borůvkové farmy nebo supermarketu, měly být před skladováním co nejsušší. „Borůvky je nejlepší skladovat při teplotě mezi 0-4 °C, což nejlépe splní chladnička. Nízká teplota a tma pomáhá prodloužit čerstvost borůvek,“ radí dále odborník.

Důležitý je ale také výběr nádoby, ve které budou borůvky skladovány. „Nejlepší je skladovat borůvky ve vzduchotěsné nádobě, například v plastové nebo skleněné nádobě s víčkem. Tím se minimalizuje přísun vzduchu a borůvky udržíte takto dlouho čerstvé,“ doporučuje také.

Jak dlouho vydrží borůvky v lednici?

Standardně je trvanlivost lesních plodů poměrně krátká a doporučují se k okamžité spotřebě nebo max. do 2 dnů. Dodržení zmíněných zásad může trvanlivost prodloužit až o 3 dny. A jak je to s kanadskými borůvkami? Ty vám vydrží za optimálních podmínek déle než týden v dobré kondici.

„Kanadské borůvky jsou proti lesním borůvkám větší a pevnější, proto je jejich skladování jednodušší. Kanadské borůvky nejsou tak citlivé na vlhkost a otlačení jako borůvky lesní, které v lednici vydrží kratší dobu i v těch nejlepších podmínkách,“ dodává závěrem pan Adamuška.

Shrnutí hlavních zásad a doporučení

Podle rad odborníka lze tedy doporučit po přinesení borůvek domů tyto kroky:

  • Borůvky přeberte a odstraňte poškozené kusy.

  • Plody neumývejte a pokud je to nutné, před skladováním důkladně osušte.

  • S borůvkami zacházejte šetrně a před manipulací si umyjte ruce mýdlem.

  • Veškeré nádoby a kuchyňská plocha musí být čistá, aby se zamezilo kontaminaci bakteriemi.

  • Skladujte v vzduchotěsné nádobě v lednici, nejlépe v nejchladnější zóně. Ideální je vakuovací nádoba, ze které je možné vysát všechen vzduch.

Zdroje informací:

Farmaboruvka.cz: Borůvková farma Postoupky

autorka kuchařek pro děti Pavla Šmikmátorová

„„Když to neděláš pořádně, nedělej to vůbec.““

Pavla Šmikmátorová je autorkou téměř desítky kuchařských knih zaměřených na děti. K jejím „srdcovkám“ patří kuchařky Mezinárodní mistr šéfkuchař a Víš, co jíš, ve kterých se zrcadlí její zájem o světovou kuchyni a zdravou výživu dětí. Máma malého „Otesánka“ ráda experimentuje v kuchyni a sleduje nové kulinářské trendy. 

 

 

Recepty k tomuto článku

Mohlo by vás zajímat

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více