Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Mezinárodní den stoutu (tmavého piva)


Mezinárodní den stoutu (tmavého piva)
Zdroj: Pixabay

Mezinárodní den

Mezinárodní den piva stout se každoročně slaví první čtvrtek v listopadu. Milovníci piva ocenění jeho podmanivou chuť, tmavou barvu i hustou pěnu. Jde o pivo silné jak svou chutí, tak množstvím alkoholu – obvykle se obsah alkoholu pohybuje mezi 7 - 8 %.

Stouty patří mezi svrchně kvašená piva, které tvoří necelou třetinu světové produkce tohoto alkoholického nápoje. Historie stoutu je spojena s Britskými ostrovy. Už v 17. století se jako stout beer označovala silná piva. Dnes patří mezi nejznámější výrobce tohoto druhu piva irský pivovar Guinness.

Alkoholické

Likéry, pálenky, ovocná vína i kávy a čaje s kapkou alkoholu si můžete připravit doma natolik dobře, abyste ve sváteční chvíle potěšili sebe i návštěvy. Alkohol ale může vylepšovat také chutě…

Neni stout jako stout

Pivní styl stout se dále dělí na mnoho poddruhů, z nichž má každý svá specifika. Rozeznáváme například mléčný stout, suchý stout, Irish stout či Imperial stout s vyšším obsahem alkoholu.

Stout je vhodné pít vychlazený na 8 až 12 °C. To platí pro stouty s nižším obsahem alkoholu. Pokud si chcete vychutnat pivo s obsahem alkoholu nad 8 %, což je třeba zmíněný Imperial stout, pak pamatujte, že si jeho chuťové vlastnosti nejlépe vychutnáte, pokud bude mít nápoj teplotu v rozmezí mezi 14 až 16 °C.

Tmavé pivo používají jako surovinu také uživatelé Topreceptů. Třeba při pečení, vyzkoušet si můžete třeba recept na housky z černého piva.

 

Kdo by neměl promeškat Mezinárodní den stoutu (tmavého piva)?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie

Po Út St Čt So Ne

    Marie

    Náhodný recept Zobrazit více

    Nejnovější recepty Více