Skládaný dort - Dominik

Dorty Doba přípravy: 3 hodiny + druhý den na dohotovení 0 názorů

Dorty Doba přípravy: 3 hodiny + druhý den na dohotovení 0 názorů

Suroviny Podle velikosti nakrájených kousků

Tmavý korpus:
4 vejce
100 g čokolády na vaření
50 g pískového cukru
100 g polohrubé mouky
1/2 lžičky kypřícího prášku do pečiva
30 g másla
Světlé těsto:
4 vejce
80 g pískového cukru
80 g polohrubé mouky
Krém:
0,4 l mléka
1 pudinkový prášek s čokoládovou příchutí
350 g másla
300 g moučkového cukru
100 g čokolády na vaření
2 lžíce rumu
Čokoládová poleva:
120 g čokolády na vaření
100 g másla
Na dohotovení:
12 půlek vlašských ořechů
barevné zdobení

Postup přípravy receptu

  1. Dortovou formu vymažeme, na dno dáme kruh pečícího papíru, potřeme ho máslem a formu vysypeme moukou. Rozehřejeme čokoládu ve vodní lázni, rozmícháme ji a necháme vychladnout. Cukr utřeme se změklým máslem a prochladlou čokoládou. Postupně přidáváme žloutky a ušleháme do pěny. Z bílků ušleháme tuhý sníh a zašleháme do něho cukr. Do čokoládové pěny přidáme mouku, smíchanou s kypřícím práškem a s částí sněhu. Promícháme a zbylý sníh pak zlehka vmícháme. Těsto vlijeme do formy a dáme péct do předem vyhřáté trouby na 180°C a upečeme. Necháme chvíli prochladnout a pak vyklopíme.

  2. Do šlehače dáme celá vejce a s cukrem vyšleháme do pěny. Do našlehané pěny vmícháme jemně mouku. Místy na plech dáme kousek tuku a přilepíme pečící papír, který potřeme rozpuštěným máslem a vysypeme moukou. Těsto na něj rozetřeme a dáme péct do vyhřáté trouby na 180°C lehce dozlatova, jinak by těsto bylo tvrdé. Upečený plát těsta stočíme a přikryjeme vlhkou utěrkou. Po vychladnutí rozvineme.

  3. Z mléka a pudinku uvaříme kaši a necháme vystydnout, musíme chvilkami zamíchat, aby se neudělal škraloup. Našleháme máslo s moučkovým cukrem a postupně do něho zapracujeme studenou pudinkovou kaši a rum. Čokoládu nakrájíme na kousky, dáme do hrníčku a necháme změknout ve vodní lázni, po částech ji přidáváme do krému. Vyšleháme hladký krém.

  4. Dort překrojíme na dvě části. Na spodní díl dortové formy dáme kruh pečícího papíru, položíme spodní půlku dortu, potřeme ji krémem. Plát nakrájíme po délce na 5 cm široké pruhy a celé pomažeme krémem. Na spodní díl dáme do středu stočený pruh do rolády a pomazané pruhy kolem ní stáčíme, až je forma plná. Stočený díl potřeme krémem a položíme na něj vrchní díl. Na dort přiložíme prkénko, zatížíme a dáme do lednice proležet do druhého dne.

  5. Druhý den dort vyndáme z formy, potřeme zbytkem krému. Ve vodní lázni rozehřejeme máslo a nalámanou čokoládu v něm rozpustíme. Polevu dáme do zdobícího igelitového sáčku a nastříkáme na dortu čáry tak, abychom měli 12 dílků. Na pečící papír nakreslíme 14 srdíček, které vyplníme a dáme do studena ztuhnout. Dort po okraji zdobíme čokoládou tak, aby kapky stékaly dolů po bocích dortu. Do špiček trojúhelníků dáme 1/2 ořechu a na každý konec položíme srdíčko. Pro obveselení posypeme troškou barevného zdobení.

Komentáře k receptu Skládaný dort - Dominik

K receptu nejsou žádné komentáře.