Španělské ptáčky z pomalého hrnce

Suroviny

800 g hovězího roštěnce
5 lžic plnotučné hořčice
2-3 vejce natvrdo
100 g uzeného boku
2 cibule
3–4 nakládané okurky
600 ml hovězího vývaru nebo vody
1 lžíce sádla
30 g hladké mouky
30 g másla

Postup přípravy receptu

 1. Maso nakrájíme na stejnoměrně silné plátky a opatrně rozklepeme co nejvíc dotenka. Naklepáváme maso přes fólii, která brání potrhání masa. Jednodušší varianta je nechat si maso připravit přímo u řezníka, tuto variantu jsem ráda využila. Každý plátek osolíme, opepříme a potřeme hořčicí (1 lžíci necháme do omáčky). Na kraj plátku skládáme kousek vejce, okurky a uzeného boku. Maso začneme rolovat od okraje s náplní, okraje po stranách zahneme dovnitř, pořádně utáhneme a konec zajistíme buď kuchařskou jedlou nebo omotáme provázkem.

 2. Zbylou uzeninu nakrájíme na kostičky. V hrnci rozehřejeme sádlo, přisypeme uzený bok a po chvíli nadrobno nakrájenou cibuli. Mícháme přibližně 5 minut, dokud se cibule nezbarví dozlatova. Přidáme hořčici, podlijeme vývarem. Nyní celou směs přendáme do nádoby pomalého hrnce, vložíme závitky a dáme pomalit cca 2,5-3 hodiny na program ,,high". Pokud máte nádobu pomalého hrnce s možností použití na sporáku, ulehčíte si čas i práci, protože cibuli můžete orestovat přímo v ní.

 3. Měkké ptáčky vyjmeme z hrnce a uchováme zakryté. Omáčku v hrnci přivedeme za občasného míchání k varu. Mezitím v menším hrnci připravíme jíšku - máslo necháme rozpustit, vsypeme mouku a mícháme, dokud jíška nezezlátne. Za stálého míchání k jíšce přilijeme naběračku omáčky, rozmícháme, přidáme další naběračku. Jakmile je jíškový základ hladký, bez hrudek, vmícháme ho do hrnce s omáčkou. Provaříme na mírnějším ohni asi 10 minut.

 4. Nakonec už jen přecedíme, dochutíme případně solí a pepřem, já přidávám 50 ml láku z okurek. Ptáčky vložíme do omáčky a můžeme podávat, nejlépe s rýží.

Poznámka od kuchařky

Můj web: http://www.miskakulicka.cz/

Komentáře k receptu Španělské ptáčky z pomalého hrnce

 • Maxmillian: každý máme svou osvědčenou recepturu, ta Vaše zní také velmi lahodně :yes:

  Odpovědět

 • Maxmillian Maxmillian

  Kvalitnější a chutnější šťávu získáte záměnou masa, kdy roštěnec (je vhodný na pečený rostbeef, případně roštěnou na houbách, minutkovou úpravu a pod.) nahradíte zadním hovězím, které ze sebe vydá při delší tepelné úpravě (roštěná bude měkká o poznání dříve, než zadní hovězí, což výslednou šťávu v případě zadního hovězího posílí oproti rychleji hotovému roštěnci) více chuti a sílu masa, a když do náplně přidáte ještě k vajíčku, okurce a uzenině i kousek slaniny, vůni i šťavnatost jak ptáčka, tak šťávy to znatelně podpoří.
  Při technologickém postupu je vhodné zabalené ptáčky na tukem vytřeném pekáči prudce v troubě zapéct až do hnědého zabarvení a poté je zalít ne zlatovým (to vznikne ne pěkně hnědá hovězí šťáva, ale tekutina, která vypadá, jako šedivá voda z nádobí), ale mírně tmavším cibulo-slaninovým základem (nebo do takového základu zapečené ptáčky přendat a výpek odvařit (aby nic nepřišlo nazmar;-) a poté dusit do měkka.
  Po vyjmutí ptáčků doděláme šťávu (ne omáčku, ta se od šťávy liší konzistencí – guláš = šťáva, koprovka = omáčka) a pro experimentátory doporučení – zkuste opatrně dochucovat (postupně přidávat) unikátně „vyladěným“ nálevem ze Znojemských okurek. Jiné okurky se vyznačují nevyváženou buď slaností, sladkostí či kyselostí. Dobrou chuť.

  Odpovědět